Az elmúlt időszakban sokat lehetett hallani a Velencei-tó klorofill tartalmának emelkedéséről. Most a Feol.hu annak járt utána, milyen változásokat észleltek az elmúlt időszakban a vízben és ez milyen hatással van a fürdőzésre, élővilágra.
Mint írták, a Velencei-tó „haragos” színe semmilyen hatással nincs a víz minőségére, abban fürdeni épp olyan élvezetes, mint a világosabb vízben, egyedül a hőmérséklet az, ami kinek „sportosabb”, kinek éppen megfelelő. Viszont a portál most a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósághoz fordult, hogy megtudja: hogy áll most a víz klorofill értéke és mire következtetnek a megnövekedett értékből. Illetve, mit gondolnak, lesz-e várható tünete, hatása az élővilágra az emelkedésnek? Csonki István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója ennek mentén a lapnak elmondta:
a Velencei-tavon kétheti rendszerességgel mérik a vízminőségi paramétereket. A június 14-én vett minták alapján a klorofill tartalom valamivel magasabb az utóbbi években mért értékeknél. A tóban azonban nem jellemző a magas klorofill koncentráció, megemelkedése jellemzően eseti jellegű. Az alga-összetételben az igen kis méretű, úgynevezett pikoalgák dominálnak, a problémás, vagyis potenciálisan toxikus fonalas nitrogénkötő fajok egyedszáma minimális. Az elszíneződés egyik oka feltehetően a megváltozott alga összetétel miatt következett be. A változás okait folyamatosan figyelemmel kísérjük, és az okokat próbáljuk egyértelműen meghatározni, külső szakértők bevonásával is. Ezek igen sokrétűek lehetnek, hiszen a tavalyi rekord alacsony vízállás miatt a szárazra került parti területek szerves anyag tartalmának oxidálása, a betorkolló vízfolyások kitisztítása, a dinnyési tórész szárazra kerülése és ismételt elárasztása is szerepelhetnek a kiváltó okok között. Az eddig elvégzett laboratóriumi vizsgálatok alapján azonban egyértelműen kijelenthető, hogy a pikoalga elszaporodása és a víz elszíneződése semmilyen vízminőség romlást nem okoz.
Címlapkép: Getty Images