Most, hogy pár nap alatt egy hónapnyi eső zúdult ránk, mégis, nem lenne érdemes összegyűjteni és okosan tárolni a ránk zúduló esővizet? Kósa Dániel kertészmérnökkel megnézzük, milyen praktikákat alkalmazhatunk.
Az elmúlt napokban másról sem szóltak a hírek, minthogy egy extrém zivatarrendszer vonul át Magyarország felett, tolódik észak felé és a nyugati területeket már rendesen eláztatta. A Dunántúl több pontján villámárvíz alakult ki, az utak néhol szó szerint folyókká változtak. Nagymányokon például majd egyhavi csapadék esett, 61 mm-nél jár az automata, de a Somogyban és a Nyugat-Dunántúlon is több helyen elérte a 35-40 mm-t.
Egyre gyakoribbak az extrém csapadékcsúcsok
A magyarok túlnyomó többsége további óvintézkedéseket sürget az extrém csapadékcsúcsok és a villámárvizek ellen – derült ki az Ipsos Zrt. és a Wavin friss kutatásából is. Arról azonban már megoszlanak a vélemények, hogy mit is kezdjünk az égi áldással: míg a válaszadók 37 százaléka a csatornázás segítségével egyszerűen megszabadulna az értékes esővíztől, addig minden második városlakó a betonfelületek csökkentését, illetve a víz tárolását, szikkasztását és hasznosítását tartja jó megoldásnak.
A kutatás válaszadóinak háromnegyede további zöldterületek létesítésével szeretné lakókörnyezetét élhetőbbé tenni. Mindez összecseng egy új jogszabállyal, amely alapján a településtervek megalkotásakor és a településrendezés során prioritássá válik a csapadékvíz összegyűjtése, helyben tartása, illetve zöldfelületi kezelése.
Itt az esővíz az úr
A közleményből kiderül, hogy bár a nagyobb esőzések május és szeptember között csak enyhén növekvő trendet mutatnak, a szélsőséges esőzés egyre gyakrabban és ráadásul egyre nagyobb területen fordul elő itthon: az ország legalább 40%-án figyelhettünk meg „extrém eseményt” az elmúlt években. Mindez villámárvizeket, földcsuszamlásokat, vagy a csatornarendszerek korlátozott kapacitása miatt akár a felszín alatti vizek szennyeződését is magával hozhatja. A kutatás tanulságai szerint a magyar városlakók mindössze 6 százalékuk tartja veszélytelennek a szélsőséges esőzést. Jó hír, hogy
a válaszadók 42 százaléka gyűjti és újrahasznosítja az esővizet, öntözés mellett akár autómosásra is.
Ezért sem érdemes kihagyni a csapadékvíz gyűjtést
Hazánk a mérsékelt éghajlati övben található. Ennek jellegzetessége, hogy a csapadék eloszlása egész évben változó. Általában jellemző, hogy olyan növényeket termesztünk a konyhakertünkben, amelyek fejlődésükhöz sok vizet igényelnek, leginkább a nyári hónapokban, amikor sajnos pont a szárazság jellemző ezen az éghajlaton. Ehhez még hozzájárul a klímaváltozás is, az időjárás egyre szélsőségesebbé válik. Emiatt a júliusi-augusztusi hónapokban egyre több vízre van szükségünk a megfelelő terméshez vagy ahhoz, hogy a dísznövényeink, bokraink egészségesek maradjanak.
Az esővíz felfogásával éves szinten komoly összegeket lehet megspórolni, hiszen gyakorlatilag ingyen van, növényeink számára pedig ez a víz a legalkalmasabb a locsoláshoz, de még sok máshoz is felhasználható.
Ha még nem álltunk neki, így kezdjük el az esővíz összegyűjtését
A legtöbb családi ház eresszel van ellátva, innen a legkönnyebb az esővíz gyűjtése. Hordók és vödrök helyett inkább nagyobb méretű edényekbe próbáljuk felfogni a csapadékot
– tanácsolta a HelloVidék megkeresésére Kósa Dániel, aki hozzátette:
Legjobb egy ezer literes IBC tartály. Ebbe kell bevezetni a csatornák kifolyóit, bár nem minden esetben így kerültek kialakításra. A tartályt könnyű beszerezni, de mindig kérdezzünk rá, hogy mit tároltak benne, esetenként alapos kimosás szükséges, mielőtt elkezdjük felfogni benne a csapadékot.
A tartályt célszerű valamilyen emelvényre helyezni, hogyha öntözőcsövet szerelünk rá, akkor gravitáció miatt ki tud folyni. Elhelyezhetünk több tartályt is a ház körül, függően attól, hogy például a ház előtti kiskertben, vagy a ház mögötti veteményesben szeretnénk hasznosítani a vizet.
Az esztétikai hatás kedvéért futtassuk be mondjuk vadszőlővel, vagy egy közepes növekedésű sövényfalat ültessünk elé, hogy eltakarjuk.
Hátránya ennek a tartályba gyűjtött víznek, hogy kiengedéskor minimális a nyomás benne, így locsolófejet nem tudunk róla működtetni.
- Az IBC tartály ára (online weboldalakon): 25.000 - 156.000 forint.
A hatékonyabb öntözés érdekében használjunk csepegtető rendszert
Kósa Dániel kertészmérnök szerint hosszú távon a csepegtető rendszer alkalmazása a leghatékonyabb öntözési technika, ugyanis közvetlen a növény tövére juttatjuk ki a vizet, valamint egész nap szépen csöpög, így folyamatosan nedves marad a talaj. Öntözhetünk, hagyományosan kannáról is, de itt nagyobb a veszteség, és időszakos a kijuttatás.
A legjobb megoldás: a mulcsozás
Ahhoz, hogy optimalizáljuk az öntözést, és megtartsuk a talaj nedvességét, a legjobb megoldás a talaj takarása mulccsal vagy szénával. A legnagyobb szerepe a talaj kiszáradásában a párologtatásnak van. Szinte majdnem mindegy milyen természetes anyaggal takarjuk a talajt, jó megoldás lehet és még a gyomosodást is megakadályozzuk. Díszkertekben sokan választják a fenyőkérget, vagy mulcsot ekkor számoljunk a talaj savanyodásával, ha kell akkor semlegesítsük azt.
- tette hozzá a szakember.
A talaj felszínének takarásakor ügyeljünk arra, hogy a csepegtető cső, vagy szalag a takarás alá tegyük le, és rögzítsük. Takarásra bármilyen anyag jó, nyugodtan hasznosítsuk a kertben lemetszett és ledarált ágakat, vagy akár a kiszárított füvet, amelyet levágtunk, vagy ha fát vágunk akkor a forgácsot is.
Végezetül még egy jó tanács!
Kósa Dániel szerint nyugodtan használjuk fel a csapadékvizet a szobanövények öntözésére is, ugyanis lágy víztől sokkal szebben fognak nőni.
@elmenykertesz Hirdetes | ?️ Esővízgyűjtő bekötése az ereszcsatornába!?Egyszerűbb, mint gondolnánk, 5 perces művelet egy esővízgyűjtőt hozzácsatlakoztatni az ereszcsatornához. Nincs rombolás, nincs idegeskedés, szimpla művelet és akár egy nagy eső is meg tud tölteni egy 240 literes esővízgyűjtőt nekünk egy nyári vihar alkalmával, amiből sokáig tudunk öntözni. Fontos, hogyan szereljük össze és kötjük be az esővízgyűjtőt, erről hoztam nektek egy hasznos videót.?#élménykertész #eső #esővízgyűjtés #kert #longervideos ♬ Cool modern chill out, 10 minutes(1001927) - 8.864
Címlapkép: Getty Images