Ezek a növények a legkeményebb telet is kibírják: sőt, akár még virágot is hoznak

MTI 2024. november 9. 07:36

Nem minden kerti növény merül álomba novembertől márciusig. A leghidegebb téli napok alatt talán meglepve tapasztaljuk: sok éves, évelő virág, virágzó cserje nem várja meg a tavaszt, hogy kihajtson. Néhányuk még a hóolvadás előtt elkezd virágozni, és vannak olyanok, amik enyhe időben az egész évszakban virágba borulnak.

Beköszöntött a november és egyre több a szürke, borongós, esős nap és egyre kevesebb a napsütéses órák száma is. Ha kinézünk a kertünkbe, a legtöbb fa már lehullajtotta levelei többségét, a faágak csupaszon merednek az ég felé. Ha azt gondolnánk, hogy novemberben már nincs mit tenni a kertben, akkor nagyot tévedünk. Most kell csak rákapcsolnunk és még egy utolsó adag segítséggel megtámogatni növényeinket, hogy azok át tudják vészelni a telet.

Hogy miket kell még elvégeznünk a kertünkben? Mutatjuk!

Ebben a hónapban nagyon örülhetünk, ha van néhány örökzöld a kertünkben, mivel így nem szomorkodhatunk a csupasz fák és bokrok láttán. A tévhitekkel ellentétben a november egy nagyon mozgalmas hónap a kerti munkákat illetően. Érdemes is tevékenykedni az udvaron, hiszen, ha most körültekintően végezzük el a feladatainkat, tavasszal learathatjuk munkánk gyümölcsét.

Első körben egy csésze forró tea mellett írjuk össze, hogy milyen növényeink vannak a kertben, amik gondoskodásra szorulnak és listázzuk a teendőinket. Nem is gondolnánk, ez az egyszerű lépés mennyit segíthet nekünk, hiszen így nem csak azt tudjuk beosztani, hogy miket kell csinálnunk a kertben, de könnyebb is lesz megtervezni, hogy mikor és mennyi időt tudnunk rá szánni. Egy próbát mindenképpen megér!

Ha vannak cserépben nevelt növényeink, amik átvészelik a telet, érdemes a kaspók alá tenni néhány téglát. A felesleges víz így nem áll meg a növény alatt, hanem elszivárog a tégla repedésein keresztül. Ez védheti meg növényünket a teljes átnedvesedéstől.

Becsalogathatjuk a madarakat is a kertünkbe. Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogyan lehet felelősségteljesen ellátni a madarakat. Valamint arról is beszélgettünk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberével, milyen jótékony hatása lehet a kertünk számára, ha közel tartjuk magunkhoz a hazai madarakat.

Érdemes folytatni a levelek gyűjtését. Azokon a területeken, ahol már összeszedtük az avart és az ágakat, érdemes még egyszer átgereblyézni, hogy frissüljön a föld. Fontos, hogy ne égessük a növényi hulladékot, mindig tartsuk szem előtt az aktuális tűzgyújtási tilalmakat és szabályokat.

A komposztálást egész évben végezhetjük. Ha rengeteg falevél és ág gyűlt össze az elmúlt hetek során, érdemes egyel több komposztáló ládát építeni. Abban az esetbe, ha tanácstalan vagy, miként vágj bele, vagy, hogyan is kell jól csinálni a komposztálást, olvasd el korábbi cikkeinket a témában ide kattintva.

Fókuszban a virágoskert

Talán itt akad a legtöbb tennivaló november hónapban. Elsőként a rózsákat vedd célpontba. Távolíts el minden lehullott levelet, nem csak a rozsdával vagy egyéb betegséggel fertőzötteket. Ezzel tudod csökkenteni a kockázatát annak, hogy a következő évben is fertőzöttek legyenek a rózsáid.

Elérkezett az idő, hogy felszámoljuk azokat a virágos növényeket, melyek nem bírják a téli fagyokat. Ilyen virág péládul a dália, kánna, gladiólusz, gumós begónia. A felszedett növények gumóit jó levegőző ládába gyűjtsük be és így tároljuk a tél folyamán.

Milyen virágok vészelik át a telet?

Mielőtt azonban nagy lelkesedéssel belevágnánk, hogy kertünkben meghonosítsuk valamelyik fajtát, nem árt alaposan utánanézni, pontosan milyen kondíciók az ideálisak számukra. Fontos az elültetés megfelelő ideje is: a legtöbb téli virágot, beleértve a hagymásakat, ősszel kell földbe dugni ahhoz, hogy a leghidegebb évszakban teljes pompájukban tündökölhessenek.

  • 1. Hunyor - Kora télen virágzik enyhe klímában, a hideg régiókban pedig tél vége felé. Annak ellenére, hogy törékenynek tűnik, nem kell túlgondozni, mert igénytelen és nagyon jól tűri a hideget.
  • 2. Babérsom - Élénkzöld, sokszor érdekes mintázatú levelekkel dekorál ez a gyakori télálló cserje, amelyet kertben és erkélyen is könnyen tarthatunk. A hunyorhoz hasonlóan mérgező, ezért gyerekes háztartásban nem árt az óvatosság.
  • 3. Hangafélék - Erika néven szintén gyakori télálló növények a hangafélék, amelyek különböző időszakokban virágoznak, és rengeteg apró fehér vagy lilás rózsaszín virággal csempésznek színt a szürkébb hónapokba.
  • 4. Téltemető - Ez a boglárkaféle vidám, sárga virágaival, a havon át kihajtva azonnal napfényt csempész a legzordabb, legsötétebb téli napokba is. Bónusz: a szarvasok, őzek, rágcsálók általában békén hagyják, azoknak tehát kifejezetten jó választás, akik féltik növényeiket a megdézsmálástól. Ősszel kell elültetni.
  • 5. Ciklámen - Rózsaszín, fehér, lila színeivel mindenkit elkápráztat. Gyakran árulják őket szobanövényként is, bár enyhe éghajlatú területen kiválóan megélnek a talajban. Kint a természetben lombhullató fák alatt érzik jól magukat, így magukba tudják szívni a téli napfényt, de a nyári forróságtól védve maradnak.
  • 6. Téli jázmin - Ez a cserje bájos, sárga virágait késő télen hajtja ki. Jellegzetesek az ívesen visszahajló vesszői. Kínai eredetű, 1,5-2 méterre is megnőhet, bogyótermése májusban-júniusban érik. Nincs illata, ellentétben a többi jázminfajtával, de a téli tájban úgy néz ki, mint egy igazi nyári napsugárbomba.
  • 7. Árvácska - Rokonához, az ibolyához hasonlóan kora tavasszal bontogatja csodaszép színű szirmait. A könnyű fagyot túléli, enyhe időjárás esetén télen is virágzik.
  • 8. Alpesi vagy havasi hanga - Egy kis örökzöld apró, rózsaszín virágzattal, amiket januártól márciusig csodálhatunk. Már az enyhébb téli napokon nyitogatja a bimbóit. Ágai vékonyak, rövid nyelű levelei laposak, tűszerűek. A virágai fürtökbe tömörülnek, lehetnek pirosak és fehérek is. Félárnyékos helyen érzi jól magát, párásabb klímájú helyeken napra is lehet ültetni.
  • 9. Fehérszemű hófény - A pici, kék virágok már akkor kibújnak, amikor még hó lepi a földeket. A kék szín mellett gyakori a fehér vagy a rózsaszín változat is. Könnyen meghonosodik a kertben, évről évre több lesz belőle. Ősszel ültessük.
  • 10. Barka - Külsőre nem hasonlít a felsorolásban szereplő többi, feltűnő és színes virághoz, de abban mindenképpen, hogy még télen hozhatja apró, bolyhos, gömbölyű virágait. Vázában gyönyörűen mutat, és biztos jele annak, hogy a tavasz már nagyon közel van. Tulajdonképpen a fűzfélék füzérvirágzata, amit virágzás előtti állapotban kell begyűjteni. Főleg a kecskefűz és rekettyefűz barkáit gyűjtik.
  • 11. Krókusz - Késő télen, kora tavasszal nyílnak csészeszerű virágai. Sajnos vonzzák a rágcsálókat, ezért ne lepődjünk meg, ha végül máshol látjuk virágozni, mint ahova eredetileg elültettük. A rákapó állatok ugyanis szeretik kiásni a hagymákat, és máshol eldugni a földben azzal a céllal, hogy rejtett éléskamra legyen belőlük.
  • 12. Csodamogyoró - Az egészen bohém kinézetű virágok februárban vagy márciusban jelennek meg a cserje ágain, dacára a hidegnek. Érdemes kifejezetten téli virágzású fajtát választani belőle, mert többféle is van. Őszi lombja élénksárga. Külsejében egészen hasonlít a közönséges mogyoróbokorhoz.
  • 13. Algériai írisz - Ellentétben a kertben megtalálható többi íriszfajtával, ez a kevésbé ismert típus téltől kora tavaszig virágzik. Jellegzetes, ezüstös-lilás szirmainak édes illata van, és nem rettentik meg a hideg napok. Hátránya, hogy sajnos nem könnyű találni és beszerezni.
  • 14. Angol kankalin - Piros, rózsaszín, lila, sárga vagy fehér virágai mélyzöld levelek közül bukkannak elő. Magyarországon a kankalin védett növény, de kertekben is telepítik, és termeszthető is. Régebben kulcsvirágnak is hívták, mert a középkori hiedelem szerint minden zárat kinyit.

Mit érdemes még tudni a télálló növényekről?

  • Cserépbe vagy dézsába ültethető strapabíró virágos növények: A virágzó dézsás növények közé tartozik például a törpe pünkösdi szegfű és a havasi fátyolvirág, amelyeket még télen is kint hagyhat a teraszon vagy az erkélyen. A levendula szintén népszerű választás erre a célra. A közönséges levendula (Landalula angustifolia) rendkívül télállónak számít. A gólyaorr, a sásliliom vagy a kékszakállú szintén a télálló, nyáron virágzó növények közé tartozik, amelyeket cserépben is nevelhet. A varjúháj, a tűlevelű őszirózsa és a koreai nádtippan csak később, ősszel virágzik.
  • Télálló árnyékkedvelő növények és fűszernövények: Ha a terasz, az erkély vagy a kert árnyékosabb részeit is feldobná némi zölddel, akkor ellenálló növényt válasszon, például tollbugát vagy bőrlevelet. Ezeknek alig kell fény, mégis szép virágokat hoznak. A hegyi csipkeharaszt, a struccpáfrány vagy a hangafélék szintén telepíthetők árnyékos helyre. A fűszernövények a fentieknél eggyel kényesebbek. Bár legtöbb nevelhető cserépben, nem viselik jól a mi égövünkre jellemző telet. Kivételt képez ez alól a görög szurokfű és a csípős szurokfű, a tárkony és a citromfű. A metélőhagyma szintén igen ellenálló, még hideg telek után is újra kihajt tavasszal. A kakukkfű csak az enyhébb teleket éli túl, de egy kis rőzse vagy szalma segítségével elboldogul az alacsonyabb hőmérsékletekkel is.

Mennyibe kerülnek a télálló növények?

Az, hogy milyen növényt választunk az őszi, téli időszakban kertünk, erkélyünk vagy teraszunk dekorálására, az az ízlésünkön és pénztárcánkon múlik. Hogy mennyibe kerülnek ezek a növények az változó, de az egyes áruházakban már fillérekért is hozzájuthatunk egy-egy tőhöz. Lássuk néhány kedvelt növényt és árát!

Hunyor:

OBI: 1899-7999 Ft között mozog.

Praktiker: 2299 Ft

Babérsom:

OBI: 5999-7999 Ft.

Praktiker: 3299-3999 Ft.

Hangafélék:

OBI: 1199-4699 Ft.

Praktiker: 599-699 Ft.

Ciklámen:

OBI: 899-5499 Ft

Praktiker: 1299 Ft

Árvácska:

OBI: 250-7999 Ft

Praktiker: 159-499 Ft

Címlapkép: Getty Images