A lap a Gyerekesély Közhasznú Egyesület alelnökét annak kapcsán kereste meg, hogy a "sima" csokra jogosultaktól 1 és 2 gyerek esetén féléves, 3 gyerek vállalásakor egyéves folyamatos biztosítási jogviszonyt kérnek, ám a falvakban élőktől ennek dupláját, egy, illetve két éves járulékfizetést ír elő a kormány. Ez a döntés kizárhatja a körből a munkanélkülieket és a közmunkásokat.
Bass László szerint a családi otthonteremtési kedvezmény diszkriminatív, mert a feltételekkel azt sugallják, hogy "azoknak a gyerekei értékesebbek, akiknek van folyamatos munkájuk, akik pedig munkanélküli vagy közmunkás családba születnek, nem érdemlik meg a jobb lakáskörülményeket."
Hazánkban főként a legrosszabb foglalkoztatási helyzetben lévő térségekből, ezen belül is főként Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből menekülnek el a fiatalok.
Ott egy lakásvásárlási támogatás, a szülőhely szeretete, a családi hagyományok ideig-óráig segíthetik az elvándorlás lassítását, de biztos megélhetés nélkül hosszú távon ez a pár millió forint nem lesz megtartó erő, a hátrányos régiók továbbra is hátrányban lesznek
– foglalta össze álláspontját a csok-ról a gyermekszegénységgel foglalkozó szociológus. Ugyanígy értékelte az intézkedést Kiss Ambrus is. A Policy Agenda elemzője úgy látja, a kistelepülésekre meghatározott szigorúbb feltételek ismét a társadalmi egyenlőtlenséget erősítik, és a csomag nem kezeli semmilyen formában az alacsony bérek kérdését, ami az elnéptelenedő falvakban élők legnagyobb gondja.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán