Felelős megnevezése nélkül zárult le a nyomozás a nyergesújfalui azbeszt-ügyben. Mint ismert, a településen vélhetően azbesztszennyezés miatt bekövetkezett elhalálozások miatt nyomozott a rendőrség, alig egy év után pedig arra jutottak, hogy bűncselekmény nem volt megállapítható. Ezt az azbesztkárosultakat képviselő ügyvéd, Igyártó Gyöngyi Facebook-posztja alapján írta meg a 168 Óra. A posztban a védő azt állítja, hogy olyan dokumentumok, például mérési jegyzőkönyvek hiányoztak, hogy emiatt sem lehetett volna büntetőjogi felelősséget megállapítani.
"A nyomozóhatóság halált előidéző gondatlan közveszély-okozása vétség gyanúja miatt folytatott eljárást ismeretlen tettes ellen. 2018 nyarán tettem feljelentést a Nyergesújfalu- és Lőrinci azbesztgyár környéki halálesetek miatt (ekkor a feljelentésemet legalább 3-szor elutasították)", áll a bejegyzésben. Az is kiderül belőle, hogy 40 áldozat hozzátartozója jelentkezett.
A nyomozás gátját az jelentette, hogy a nyergesújfalui gyár korabeli (80-as, 90-es évek) azbesztkiporzási mérési jegyzőkönyveit nem találták, így bizonyítási eszközök hiányában nem lehetett folytatni.
A kártérítési perek továbbra is folyamatban vannak, a Lőrinci-Zagyvaszántó körzetben
a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság pedig jelenleg is nyomozást folytat közveszélyokozás bűntette miatt, az Eternit gyár 2009-2013 közötti szakszerűtlen bontásával kapcsolatban, amikor is a környezetet azbesztporral szennyezték a gyár felrobbantása miatt.
Az ügyvéd azt is hozzátette: a gyógyíthatatlan mellhártyarák az azbeszt-expozíciót követő 20-40 év múlva jelentkezik, addig a betegség lappang, tünetei nincsenek. Az azbesztózis nyomán nagy eséllyel alakul ki tüdőrák, és nem mindenki betegszik meg, de olyanokat is képes elérni, akik az érintett gyárakban nem dolgoztak, csak a közelükben éltek. Az ügyet nyolc, Lőrincin és Zagyvaszántón - ahol feltűnően sokan küzdenek mellhártyadaganattal - élő súlyos beteg vitte jogi útra még 2014-ben. Szerették volna, ha az állam vállalja a felelősséget a szennyezésért, ma már közülük egyik sem él, írják a cikkben.
Címlapkép: Getty Images