Nincs elég hadra fogható ember vagy nincs elég autó a feladatok zökkenőmentes teljesítéséhez - ez az oka a mentők késésének. Egyre több orvos, mentőtiszt és gépkocsivezető hiányzik a műszakokból, így nem lehet a sürgős esetekhez kellő gyorsasággal rohamkocsit küldeni. A legkritikusabb helyzetben a közép-magyarországi régió van, ahova naponta átlagosan öt kocsi érkezik vidéki állomásokról, írja a Népszava.
Az elmúlt évek kiérkezésre vonatkozó adatait korábban maga az Országos Mentőszolgálat közölte, ezek alapján úgy tűnik, folyamatosan növekedett ez az idő. A legfrissebb, 2017-re vonatkozó adatok szerint 100 sürgős segélykérésből 64-65 esethez értek ki negyedórán belül. A félórán túli várakozók aránya ekkor 7 százalék volt.
A legjobb esélye a Győr-Moson-Sopron megyeiknek volt akkor még a jó ellátásra, ahol a hívások 79,3 százalékában 15 percen belül érkezett a segítség, a legkritikusabb helyzetben pedig a Pest megyeiek voltak. Itt a hívások felében sem sikerül odaérni negyedóra alatt a beteghez.
A tavalyi adatokra vonatkozóan a lap azt írta, azokról nem kaptak információt a mentőszolgálattól, hiába kérték.
A cikkben arra is emlékeztetnek, hogy a kormány az előző uniós ciklusban 15 milliárd forint uniós pénzt költött el arra, hogy a sürgős hívások legalább 90 százalékában negyed órán belül kiérkezzen a mentő.
Címlapkép: Getty Images