A lap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján arról írt, hogy tavaly 45,9 ezer kisgyermek gondozását 789 bölcsőde, 214 minibölcsőde, 918 családi és 9 munkahelyi bölcsőde biztosította. Az elmúlt egy évben összesen 1533 férőhellyel bővült a bölcsődei ellátás, amihe a minibölcsődék járultak hozzá legnagyobb mértékben.
Kiderült az is, hogy 48,7 ezer férőhelyről beszélhetünk összesen, tehát jóval több a férőhely, mint ahány gyermeket beírattak. Ennek ellenére tavaly országosan több mint 3800 kisgyermek bölcsődei felvételét utasították el férőhely hiányában, aminek az oka, hogy nem ott voltak az üres helyek, ahol szükség lett volna rájuk.
Ezt megerősíti az is, hogy tavaly országosan több mint 33 ezer kisgyermek került bölcsődei intézménybe, férőhely hiányában viszont több mint 3800-at elutasítottak. Az ellátórendszer kapacitása és az igények között nagy területi egyenlőtlenségek mutatkoznak, mivel több mint 2800 üres hely maradt, ám az országos lefedettség és az intézmények kihasználtsága javult.
A fel nem vettek 41 százaléka a keleti országrészben él, ami ellátási problémákra utal a KSH szerint.
A minibölcsődék száma tavaly Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legmagasabb, míg a munkahelyi bölcsődék Fejér megyében a legelterjedtebbek.
Címlapkép: Getty Images