30 ezer köbméter veszélyes anyag ömlött a dél-szlovákiai Varbók patakba, aminek vize az Ipolyba folyik. Nem mérgező, de oxigénhiányt okozva óriási pusztításra képes. Mivel a szlovák szakemberek gáttal elzárták a szennyezést, ökológiai katasztrófára az érintett patakszakaszon lehet számítani, írja a 24.hu. Mint kiderült, egy baleset következtében megsérült biogáztartály okozta a bajt. Úgy tudni, 30 ezer köbméternyi veszélyes anyag szabadult ki. Magyar érintettség is van: a Varbók patakból induló víz Ipolyságnál folyik az Ipolyba, majd a Dunába.
Dr. Lukács Balázs, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa azt nyilatkozta:
a fermentátumot úgy kell elképzelni, mintha tisztítatlan szennyvíz lenne. Nem mérgező, de hatása rendkívül káros a vizek élővilágára.
Ahogy ugyanis a tartályból kiszabadul és oxigéndús környezetbe kerül, az anaerob baktériumok működése leáll, a lebontást a vízben élő aerob baktériumok folytatják, oxigént vonva el a vízből. Az ezt nehezen bíró élőlények (nem csak a halak) elpusztulnak. Ökológiai katasztrófáról azonban egy Ipoly méretű folyónál nem beszélhetünk ilyen esetben. "A kiszabadult fermentátum mennyiségét nagyjából úgy képzelhetjük el, mint ha egy 30 ezer fős város napi szennyvizét a folyóba vezetnénk: a víz elszíneződne, büdös lenne, kisebb halpusztulást is megfigyelhetnénk, de tragédiáról, katasztrófáról nem beszélhetnénk", mondta el a szakember.. Azt is hozzátette, hogy patakok, folyók esetében a szennyezés megszüntetése után a felsőbb és alsóbb szakaszokról indulva az élővilág viszonylag hamar benépesíti az elpusztult szakaszokat.
Címlapkép: Getty Images