A nagyragadozókkal kapcsolatos információgyűjtés kiemelt időszaka a tél, amikor is a hótakarónak köszönhetően könnyebben ráakadhatnak a szakemberek az állatok nyomaira. A lap szerint Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén megye területén végeztek egyidejú szinkronszámlálást a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei.
A 18 fő összesen közel 425 kilométernyi útvonalat járt végig, hogy farkasok és hiúzok éltenyomai után kutassanak. A szakemberek szerint medve ritkán bukkan fel kóborlásai során és elsősorban a Szlovákiával határos területeinken találkozhatunk a nyomaival. Az adatgyűjtést a terepen működtetett kameracsapda-hálózat is hatékonyan segíti.
Már közvetlenül a számlálás előtt is találtak nyomokat, prédamaradványokat, készültek kameracsapdás felvételek, valamint egy bükki vadászat során, pedig hajtásban megriasztott farkasfalkáról kaptak hírt, ami 11 farkas megfigyeléséről számolt be.
A vizsgálat eredményeként minden tájegységben kerültek elő a havazás kezdete óta keletkezett életnyomok, amelyek bizonyítják az állatok jelenlétét. Az így dokumentált nagyragadozó előfordulásokat a kameracsapda által készített felvételek a farkasokról erősítették meg. A Medve-fennsíkon és a Mátrában magányos farkasok lábnyomai kerültek elő, míg a Tarna-vidéken egy öttagú farkas falka tanyázott. A Bükkben, a fennsíkon és a hegység déli tömbjében egymástól markánsan elkülönülő területeken tapasztalták farkasok aktivitását. Ezek alapján 9-11 egyedre becsülik a Bükkben tartózkodó farkasok számát.
A szinkron végeredménye a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság potenciálisan nagyragadozós területeire vetítve 15-18 farkas egyed és 1 hiúz.
Címlapkép: Getty Images