A portál szerint Röst Gergely szegedi matematikus kutatócsoportjával együtt vizsgálta, hogy a Kínában tomboló járvány milyen valószínűséggel okozhat kárt más országokban. A csapat már február második felében felhívta a figyelmet arra, hogy a másik nagy gócpont Irán lehet. A következketésekre az általuk megalkotott járványmodell segítségével jöttek rá.
A matematikus szerint a modell alapján az sem okoz nagy meglepetést, hogy Európában a legérintettebb terület Észak-Olaszország. Ez a nemzetközi légiforgalmi adatokból következik és Milánó esetében az utasforgalom kiemelkedő.
Mostanra a járvány földrajzi terjedését nehéz modellezni, de az a mintázat rajzolódik ki továbbra is, hogy az egymással jobban összekötött helyekre hamarabb ér el a járvány, mint a nemzetközi utasforgalomból kiesőkre. Röst Gergely szerint a nyugat-európai országok egy-két héttel járnak a közép- és kelet-európai országok előtt. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy Magyarországon valószínűleg egyre több korlátozó, tiltó és kényszerintézkedéssel számolhatunk.
Az egészségügyi világszervezet, a WHO egyik riportjában hivatkozott a helyi egyetem kutatóinak modelljére. Szakmai körökben pedig élénk visszhangot váltott ki a modell, amelyet elkészülése után, szinte azonnal publikáltak és Japánban is használták, hogy megtudják az ottani repülőtereken alkalmazott szűrések mennyire késleltették a járvány terjedését.
Címlapkép: Getty Images