Néhány év alatt 2,5 százalékkal csökkent a tó nádterülete – írta meg a Népszava a Balaton Fejlesztési Tanács ülésén ismertetett, mederkotráshoz készült felmérések alapján. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság számára kihívást jelent a Balaton kotrása, hiszen a Zala folyó állandóan tölti fel hordalékkal a tavat.
Körülbelül ötmillió köbméter iszapot kellene eltávolítani a tómederből három ütemben
– elsőként a Keszthely-Szigliget közötti szakaszról 2,5 milliót –, amelynek költsége elérheti a 90 milliárd forintot is. A kotrás előkészületeiként a nádasállományt, valamint az illegális feltöltéseket is megvizsgálták. Ez utóbbi összterülete eléri a 40 hektárt – jelezte Illés Lajos, a Viziterv-Environ Kft. igazgatója a Balaton Fejlesztési Tanács legutóbbi ülésén, hogy ezzel
tovább csökkent a természetes, náddal borított partok területe.
A Balaton területe 59200 hektár, a 40 hektár így elenyésző tómedercsökkenést jelent. Ugyanez az adat riasztóként hat azonban, ha az 1662 hektár nádassal borított területhez viszonyítjuk a veszteséget. Így ugyanis látható: a nádasok 2,5 százaléka tűnt el. Az OVF a lap megkeresésére arra nem tudott válaszolni, hogy a tópart melyik részén a legnagyobb az illegális feltöltések aránya, és hogy jellemzően mivel töltötték fel illegálisan a tómedret.
A legtöbb illegális feltöltést a nádassal vastagon szegélyezett településeken tapasztalta az illetékes Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Más forrásokból a Népszava úgy értesült, hogy
az elmúlt években több mint egy-egy hektárnyi nádas tűnt el Balatonakali, Balatonföldvár, Szántód, Fonyód partjairól, és ezer négyzetméter körül csökkent a nádasterület Balatonfenyves, Balatonalmádi, Keszthely, Balatonmáriafürdő, Gyenesdiás, Badacsonytomaj, Zamárdi, Siófok, Balatonudvari és Badacsonytördemic térségében.
Csak Balatongyörökön négy év alatt 91-ről 127-re nőtt az illegális stégek, bejárók, feltöltések száma, melyek mind nádirtással jártak. Tavaly pedig Balatonakaliban, az egykori kemping területén épülő villapark miatt irtottak ki csaknem 1500 négyzetméter nádast.
Szakemberek szerint
ha nem lesz nád a Balatonon, Balaton sem lesz.
A nádpusztulás jelentős hatással van ugyanis a Balatonra, feltöltésük az egybefüggő nádasok egységes szerkezetének felbomlását, feldarabolódását eredményezheti, ami befolyásolhatja a vízminőséget is.
Címlapkép: Getty Images