Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság osztotta meg Facebook-oldalán az alábbi videót, ahol muflonok szaladnak a zempléni erdőben. Mint írják, a muflonok gyakran verődnek nagyobb csapatokba, esetenként 100–200 állat is lehet a nyájban.
De hogyan kerültek Magyarországra muflonok?
A muflon az egyetlen hazánkban is élő vadjuhfaj. A mai Magyarország területére először 1901-ben, Füzérradványra telepítették, majd a második világháború előtti időszakban több vadaskertben is megjelent, ahonnan számos példány kivadult. Ma az ország középhegységi területein, jellemzően szigetszerű előfordulásban, de mindenütt találkozhatunk velük - írják a Pilisi Parkerdő Zrt. weboldalán.
A legnépesebb populációk az Északi- (3400 pld) és a Dunántúli-középhegységben (3300 pld), valamint a Budai hegyvidéken (1900 pld) fordulnak elő. A leghosszabb csigájú kosok a Budai hegységben, a Mátrában, a Bükkben, a legnagyobb terpesztésűek pedig a Vértesben, a Mátrában, a legnagyobb körméretűek pedig a Zemplénben, illetőleg a Mátrában találhatók.
Táplálékukat egyébként zömében fűfélék alkotják, vagyis a muflon jellemzően legelő állat, de emellett fogyasztja a fásszárú növények hajtását, rügyeit és terméseit is. Az erdei élőhelyeken, főleg a védett gyepekben, táplálkozásával és taposásával is jelentős problémát okozhat, ezért állományának szabályozása fontos vadgazdálkodási feladat.
Címlapkép: Getty Images