383 millió forint állami támogatást kapott a balatonboglári önkormányzat a várdombi magasösvény fejlesztésére tavaly, de egyelőre nem tudnak nekikezdeni a beruházásnak, írja a 24.hu. A Magyar Természetvédők Szövetsége egy bejelentést követően megkereste az EMLA Egyesületet, végül bíróságon mondták ki, hogy
előzetes környezeti hatásvizsgálat nélkül nem lehet lombkorona-ösvényt építeni a természetvédelmi területen.
Az egyesület ügyvédje, Kiss Csaba azt nyilatkozta, hogy a Pécsi Törvényszék jogerős döntése értelmében meg kell vizsgálni, hogy a beruházás várhatóan jelentős környezeti hatással jár-e.
A beruházás a polgármester, Mészáros Miklós korábbi jellemzése szerint "egy Európában egyedülálló, cölöpökön álló magasösvény kialakításáról szól a Várdomb gerincén, ahol a magas fák tetejével azonos szintről lehet majd csodálni a páratlan balatoni panorámát. A terveket évekig kellett formálni a környezetvédők elvárásai miatt, végül sikerült megtalálni egy mindenki számára elfogadható, kevesebb földmozgatással járó technológiát a kivitelezéshez." Az acélszerkezetes lombkorona-sétány 15 darab tartóoszlopból állna, 240 méter hosszan húzódna, és az ösvény 1,4 méter széles lenne, két végén fel- és lejáró lépcsőkkel.
A Somogy Megyei Kormányhivatal tavaly nyáron engedélyezte a lombkorona-sétánynak és a kiegészítő elemeinek építését a védett területen. Az önkormányzat engedélyezési tervében az állt, hogy a vázlattervet előzetesen egyeztették a Kaposvári Járási Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztály Természetvédelmi Osztályával, később helyszíni bejárást tartottak egy természetvédelmi szakügyintézővel, valamint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársával. Az elhangzott javaslatokat beépítették a végleges tervbe, így változtattak a lombkorona-ösvény végleges nyomvonalán is. Ennek ellenére most mégis az a helyzet állt elő, hogy külsős szakértőknek kell majd dönteniük a terület sorsáról.
Címlapkép: Getty Images