Számtalan magyar háztartásban lapul ott a szárítógép, azonban sokan tapasztalhattuk már, hogy az elsőre oly hasznosnak tűnő háztartási gép milyen könnyen kárt tehet kényesebb ruháinkban. A szárítógép használata során körültekintően kell eljárnunk, hiszen bizonyos ruhadarabok és más tárgyak károsodhatnak a magas hőmérséklettől és a szövetek mechanikai igénybevételétől.
Napjaink modern szárítógépjei számos fejlett funkcióval rendelkeznek, beleértve az energiatakarékos módokat és az okosvezérlést is - azonban nem minden anyag bírja a gép által generált hőt és mozgást. A Good Housekeeping Institute szakértői összegyűjtötték, melyek azok a ruhadarabok és más kiegészítők, amelyeket érdemes a hagyományostól eltérő módon szárítani, hogy megóvjuk őket a károsodástól.
Különösen érzékeny darabokkal ne kísérletezzünk!
Az olyan kényesebb anyagokból készült darabok, mint a fehérneműk - tipikusan a melltartók és a harisnyanadrágok - különösen érzékenyek a szárítógép hatásaira.
A szárító hője és a gép mechanikai hatásai károsíthatják a melltartók rugalmasságát és alakját
- hívják fel rá a figyelmet a lap szakértői. Ezeket a darabokat inkább vízszintesen kiterítve vagy felakasztva érdemes szárítani.
A fehérneműk mellett a fürdőruhák és a sportruházat esetében is érdemes kerülnünk a szárítógépezést. A spandex és más rugalmas anyagok károsodhatnak a magas hőmérséklettől, ami lerövidítheti az élettartamukat, ráadásul ezek a darabok egy idő után nem fogják tudni ellátni alapvető funkcióikat sem.
Vigyázzunk a gyapjúval, kasmírral, műszőrmével, selyemmel!
A gyapjú, illetve a kasmír pulóverek különös odafigyelést igényelnek, ugyanis, ha véletlenül bekerülnek a szárítógépbe, jelentős mértékben összezsugorodhatnak. A szakértők azt javasolják, hogy ezeket a darabokat lehetőleg kézzel mossuk ki és fektetve szárítsuk őket. A gumi hátlapú szőnyegek, a kényes anyagú díszítéssel ellátott ruházat (pl. hímzés, gyöngyök stb.) és a futócipők szintén nem helyezhetők a szárítógépbe.
A szárítógépben a gumi megsérülhet, a díszítések leválhatnak az anyagról, a cipők alakja és párnázása eltorzulhat.
A selyemből és műszőrméből készített ruhadarabok szintén speciális kezelést igényelnek: a selymet fektetve, napfénytől védett helyen kell szárítani, a műszőrmét szintén a szabad levegőn kell tartani, közben óvatosan újra kell formázni az anyagot, hogy visszanyerje a mosás előtti állagát.
Cipők, táskák és egyéb kiegészítők szárítása
A hátizsákok, az uzsonnás táskák és a többször használható bevásárlótáskák tisztítása kapcsán is kerülni kell a szárítógép használatát - ezeket inkább levegőn, jól szellőző helyen érdemes szárítani. A bőr, műbőr és velúr anyagok szintén különösen érzékenyek lehetnek a hőre és a nedvességre.
A szárítógép magas hője miatt ezek a szövetek megolvadhatnak vagy kirepedezhetnek, ami helyrehozhatatlan károkat okozhat bennük
- hangsúlyozzák a szakértők, akik szerint, ha ilyen darabokat kell kitisztítanunk, bízzuk azt inkább egy szakemberre.
Mindig ellenőrizzük a mosási címkét!
Végül, de nem utolsósorban ne feledkezzünk meg arról, hogy mindig érdemes ellenőrizni a ruhadarabok ápolási útmutatóját – rengeteg időt, energiát és pénzt spórolhatunk meg azzal, ha a ruhák szárítását nem bízzuk a véletlenre. Ha a gyártó bármilyen darab esetében levegőn szárítást vagy vegytisztítást javasol, azt jó okkal teszi: ne kísérletezzünk a szárítógéppel, hogy időt spóroljunk, hanem tegyük azt, amit a címke javasol! Az utasítások betartása nemcsak a károsodást előzi meg, de abban is sokat segíthet, hogy a ruhadarabok hosszabb ideig megőrizhessék újszerű megjelenésüket.
Címlapkép: Getty Images