Bőköz összművészeti fesztivál negyedszer az Ormánságban
Immár negyedik alkalommal rendezik meg Baranya megye Ormánság tájegységében a Bőköz összművészeti fesztivált. Augusztus 23-tól 25-ig Kémes, Szaporca, Tésenfa, Drávacsehi, valamint a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Ős-Dráva Látogatóközpontja várja az érdeklődőket.
A Harkány és Szigetvár között lévő tájegység az egyik legszegényebb Magyarországon. Mi a kultúrán és a kulturális hídon keresztül megpróbáljuk egy kicsit előtérbe helyezni, legalább erre a néhány napra
- mondta Márta István fesztiváligazgató az M1 aktuális csatorna műsorában. Mint megemlítette, az itt található furcsa tájházak csak ezekre a falvakra jellemzőek, ilyen például a Hagyományok őrző háza Tésenfán vagy a szaporcai tájház, amelyet a falu összefogásával hoztak létre. Hozzátette: számos olyan kézműves termék van, amely ezen a tájon elterjedt.
A fesztiválon erős innovációs programok is lesznek, kiemelt vendég lesz a Pécsi Tudományegyetem, több intézménye és szaka. Megpróbálnak olyan dolgokat újraértelmezni, amely a falu hagyományából adódik, és idén lesz kínai ház is
- fejtette ki Márta István. Szintén jelen lesz a Bőköz fesztiválon a Nemzeti Művelődési Intézet, amely Baranya mellett Tolna és Somogy megye különféle hagyomány- és értékőrző projektjeit és gasztronómiáját is bemutatja. A rendezvény zenei kínálatában ott lesz mások mellett a Ghymes, az LGT-dalokkal érkező Karácsony János vagy a Talamba Ütőegyüttes a Hot Jazz Banddel. A fesztiválon lesz templomjáró túra és hagyományosan segítik a helyi diákokat.
Százhúsz kisiskolás van Kémesen, megpróbáljuk a látókörüket kicsit bővíteni. A fesztivál ősszel finanszíroz számukra egy természetjáró, hajókázó és kisvonatozó programot a Gemenci erdőben, a nagyobbakat pedig elvisszük a horvátországi Kopácsi-rét természetvédelmi területére. Idén is karbonmentes lesz a Bőköz fesztivál, ennek érdekében harminc őshonos fát ültetünk el
- mondta végül Márta István.
Több mint ezer jelmezes vonul fel a Savaria Történelmi Karneválon
Több mint ezer jelmezes vonul fel augusztus 23-án és 24-én Szombathelyen, a hat történelmi kort megidéző karneválon. Az augusztus 22. és 25. között zajló rendezvénysorozatra Ausztriából, Németországból, Portugáliából és Romániából is érkeznek testvérvárosi delegációk, a karneválon azok a gyermekek is részt vesznek, akik a testvérvárosi kapcsolat keretében most a Balaton-parton üdülnek - mondta el Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere a csütörtöki sajtótájékoztatón.
A Karneválszínház új előadással készül a rendezvénysorozatra: Carlo Goldoni a Főnök meg én meg a főnök című, sok-sok humorral átszőtt vígjátékát már augusztus 15-én, csütörtökön bemutatják - jelezte Réthly Attila, a darab rendezője és egyben a megyeháza udvarán kiépített díszletek tervezője. Kitért arra is, hogy az eredeti, Két úr szolgája című művet Hamvai Kornél fordításában és adaptációjában láthatja a közönség.
A karneválnyitó ceremónia augusztus 22-én lesz, a karneváli hétvégén csaknem harminc helyszínen mintegy 400 eseménnyel várják a látogatókat.
A programsorozat leglátványosabb eseménye a pénteki és a szombati karneváli felvonulás lesz: csaknem 1200 jelmezes járja majd végig a város utcáit. A hagyományőrző csoportokhoz "civilek" is csatlakoznak: a városban élő polgárok és a turisták is történelmi jelmezt öltenek magukra és részt vesznek a felvonuláson - ismertette Grünwald Stefánia, a Savaria Turizmus Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Csapláros Andrea, a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Közalapítvány kuratóriumi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a karnevál ideje alatt az Iseum szervezésében arra is lehetőség nyílik, hogy a látogatók (előzetes bejelentkezés alapján, szakmai vezetővel) az OTP épülete alatt sétát tegyenek és megtekintsék az ókori Savariát. A Művészetek utcájában is számos programmal várják a látogatókat, a Bartók Teremben Mácsai Pál és Huzella Péter tart augusztus 23-án Villon-estet. A Guszto téren a vendégek a kétezer évvel ezelőtt felszolgált ételek újra gondolt változatait is megkóstolhatják - sorolták a programokat a szervezők. Grünwald Stefánia elmondta:
a Savaria karnevál a város legjelentősebb, legnagyobb tömeget megmozgató eseménye, a karneváli hétvégére a szálláshelyek nagy részét már februárban lefoglalják.
Idén 20. alkalommal rendezik meg az "újkori" Savaria Történelmi Karnevált. A rendezvénynek az 1960-as években nagy hagyománya volt a városban, majd több évtizedes szünet után 2000-ben indították újra, az esemény sikere azóta is töretlen - idézte fel a karnevál történetét.