Ahogy a portál írja, minden év elején érdemes alaposan áttanulmányozni a Tisza-tavi Horgászrendet, hogy a horgászok naprakészek legyenek az érvényben lévő szabályokat illetően.
Célunk, hogy a Tisza-tó körül a minimálisra csökkenjen a tó körül illegálisan ott hagyott szemét mennyisége. Nem magától értetődő, elkerülhetetlen folyamat, hanem a gondatlan emberek mulasztásának, szabályszegésének eredménye
- hangsúlyozták a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. munkatársai, hiszen a társaság feladata a megjelenő szemét eltávolítása, ami igen magas költségeket jelent évről évre. Így érthető, hogy ez is szerepet játszott abban, hogy 2021-től szigorúbb szabályok vonatkoznak a szemetelőkre.
Az aktuális Tisza-tavi Horgászrend értelmében tilos szemetes horgászhelyen pecázni, valamint szemetelni. A horgász köteles a helyet tisztán hagyni, ellenkező esetben bevonhatják a horgászjegyét.
A legtöbb horgászban felmerül a kérdés, hová tudja tenni az összegyűjtött szemetet, ha nem tudja vagy nem szeretné hazavinni.
A halgazdálkodási társaság sárga színű zsákokat rendszeresített erre az esetre, amikbe össze kell gyűjteni a szemetet és kihelyezni azokat a gátkorona szélére. A társaság munkatársai rendszeresen elszállítják az ilyen módon keletkezett hulladékot. Ez a szemét elhelyezésének egyetlen legális módja a Tisza-tó körül
- emelték ki a szakemberek, majd hozzátették, ettől az évtől minden korábbinál szigorúbban és gyakrabban fogják ellenőrizni a szabály betartását. Jogukban áll majd bevonni az ezt megszegők horgászjegyét.
Az új, 2021-es horgászrend több más tekintetben is változást hozott. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy február 28-ig a Tisza-tó teljes területén tilos a harcsa horgászata, kifogása és vízből történő kiemelése. A vermelő halállományok védelme érdekében február végéig nem kívánatos a szonár használata sem. A Tiszavalki- és Poroszlói-medencében november 15-től február 28-ig horgászni csak természetes csalival és egyágú horoggal engedélyezett. Vermelő kíméleti terület a Dühös-lapos vízterülete, itt november közepe és február vége között mindennemű horgászat és a tartózkodás is tilos, csak az áthaladás engedélyezett
- emelték ki a szabálygyűjtemény részleteit.
A horgászoknak nemcsak a területi és faji, hanem a méretkorlátozásra is figyelniük kell. Tilos célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli, tehát nem éri el a megjelölt méretkorlátot. Ha véletlenül ismétlődően ilyen hal akad horogra, akkor a horgász köteles módszert vagy helyet változtatni. A tavon kifogott és megtartott halat a vízen és annak partján elajándékozni tilos. Fontos, hogy a Tisza-tó területén működő szabadvizű strandokon a horgászat május 2. és augusztus 31. között tilos
- tették hozzá.
Ahogy arról a portál beszámolt, jó hír viszont, hogy negyvenöt új horgászhelyet alakítanak ki a tározó partján Kisköre és Abádszalók között. A munka még ősz végén elkezdődött és azóta is tart. Ha az időjárás engedi, az új állások tavasszal már fogadhatják a horgászokat.
Címlapkép: Getty Images