Korábbi cikkünk kapcsán figyeltünk fel egy érdekességre: az elmúlt év adatai szerint, nagyon sok külföldi túrista érkezett Szigetvárra. A látogatókat tekintve a legtöbben Budapestről érkeztek, második helyen a pécsi, harmadik helyen viszont a horvát turisták álltak.
Ezek után kíváncsiak lettünk arra is, hogy van-e még olyan város vagy régió hazánkban, ami szintén ennyire vonzó a külföldi vendégek számára. Egy kis kutatás után, arra jutottunk, számos kistérségben van még magas külföldi turistaforgalom. Ráadásul olyan helyeken is, ahová a magyarok nem nagyon látogatnak.
Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) oldalán megosztott legfrissebb adatokból szemezgettünk, ez alapján állítottuk össze azt a listát, amiben a külföldiek által legjobban látogatott 26 kistérség szerepel. Ezek az adatok százalékos arányokat mutatnak, mivel pontos látogatószámot nem tudhatunk meg az adatbázisból.
A lista első helyén Budapest áll 88,43 százalékkal. Nem meglepő, hiszen a magyar főváros központi szerepet játszik a hazánkba érkező turisták utazása során. A második helyen, nagy meglepetésünkre Lengyeltóti kistérsége végzett 79,48 százalékkal. A Fonyódtól 11 km-re fekvő város népességét tekintve, a 2011-es népszámlálás eredményei alapján a lakosok 89 százaléka magyarnak, a 2,4 százaléka németnek, egy tizede horvátnak, valamint szintén egy tizede örménynek vallotta magát. Talán pont emiatt került a külföldiek által leglátogatottabb magyar térségek listájának élére.
A harmadik helyet a legnépszerűbb térségek között Hévíz birtokolja 61,52 százalékkal. A magyar gyógyvíz sok külföldi turistát csalogat hazánkba, akik vagy a fürdő közelében elhelyezkedő szállodákban vagy a környező településeken szállnak meg utazásaik során. Ez jelenti egyébként a város idegenforgalmának jelentős részét. Érdekes, hogy Hajdúszoboszló, szintén híres fürdővárosunk csak a 21. helyen szerepel 39,50 százalékkal.
A listán előkelő helyen szerepel még Csepreg és térsége 61,21 százalékkal. A várost az osztrák határ közelében találjuk meg, így érthető a külföldi érdeklődés. Ráadásul a város történelmi adatai szerint a 13. század óta élnek itt németek is.
Őt követi szintén magas látogatottsággal Mosonmagyaróvár 60,30 százalékkal, Sárvár 58,67 százalékkal, Pápa 56,13 százalékkal, Celldömölk 53,43 százalékkal és Kapuvár-Beledi térsége 50,76 százalékkal. A top 10-be nem meglepő, hogy Záhony térsége is bekerült 50,38 százalékkal, mivel a határátlépő révén mindig hatalmas a forgalom, sok kamionos és turista száll meg itt határátkelés után.
A listából jól látszik az is, hogy néhány keleti térséget kivéve, mint például Záhony, Szerencs, Tiszaújváros és Kisvárda, inkább a déli és nyugati megyék települései voltak vonzóak a külföldi turisták számára. Érdekes, hogy a top 26-os listából kiszorultak olyan népszerű városok és térségeik, mint Esztergom, Tokaj, Pécs, Balatonalmádi, Fonyód, Zalakaros, Siófok vagy Sopron. Ezek inkább a magyar lakosság számára vonzó úti célok.
A részletes TeIR adatbázisában megemlítik azok a területek is, amiket kevésbé vagy szinte egyáltalán nem látogatnak külföldi turisták. Ezek között említik például Nagykálló, Szob, Őriszentpéter, Pétervására, Aszód, Dorog és Fehérgyarmat térségeit is. Ezek látogatottsága 0-9,5 százalék között mozog a külföldi turisták tekintetében.