Már javában tart a nyár: vége az iskolának, megkezdődtek a nyári szabadságolások. Lényegtelen, hogy egy kemping vagy egy luxusszálloda az úti cél, belföldre vagy külföldre tervezel utazást, akad néhány dolog, amit mindenképp magaddal kell vinned. Ha a nyaralás alatt is arra törekedsz, hogy csökkentsd az ökológiai lábnyomodat, ha szeretnéd védeni a testedet és környezetedet, valamint némi pénzt is szeretnél spórolni, akkor ezeket a tippeket neked találták ki!
Korábban már írtunk róla, hogyan lehet a nyaralás alatt spórolni, most pedig azt mutatjuk meg, hogyan készíthetsz magadnak olcsó és biztonságos naptejet, rovarriasztót és bőrnyugtató krémet, ami bármikor jól jöhet a nyaralás alatt.
Házi naptej
A naptej mégsem olyan jó az emberi szervezet számára, mint ahogyan azt régen gondolták, ugyanis számos vegyszer található benne, mint például az oxibenzon, az oktinoxát, a homoszalát és az oktocrylene. Ezekkel a toxikus anyagokkal az a probléma, hogy számos esetben allergiát okozhatnak, vagy ösztrogénszerű hatást fejthetnek ki a testben.
Köztudott, hogy a magas UV-sugárzás okozója lehet a bőrráknak, azonban a boltban kapható naptejek is hozzájárulhatnak a bőrrák kialakulásához, mivel a karcinogén vegyületek megzavarhatják a hormonokat és az emberi bőr rosszul reagálhat rájuk. Nem beszélve arról, hogyha például egy tóban fürdőzünk, akkor bekerülnek ezek az anyagok a természetbe, ahol növényekkel és állatokkal is érintkezhetnek – akik köszönik szépen, nem kérnek a toxikus anyagokból.
Jó hír, hogy vannak természetes napvédők: a legáltalánosabb a megfelelő ruházat és az árnyék. Van azonban a nyárnak egy olyan tulajdonsága, hogy néha rettenetesen meleg tud lenni ahhoz, hogy hosszú ruhába burkold magad, valamint a környéken sincs lehetőség árnyékba húzódni. Amikor a ruha és az árnyék kombó nem működik, akkor érdemes elkészítened ezt az egyszerű naptejreceptet:
- fél bögre olívaolaj
- negyed bögre kókuszolaj
- 2 evőkanál shea vaj
- 15 csepp szerves sárgarépa-olaj vagy málnamagolaj
- 2 evőkanál nem nanoszemcsés cink-oxid.
Tipp: Annak érdekében, hogy a krém vízálló legyen, adj hozzá méhviaszt. De ne lepődj meg azon, hogy méhviasszal viszont nem fogja beszívni a bőröd a krémet.
Házi rovarriasztó
Azok, akik vízpartra vagy erdőbe készülnek, nem szabad otthon felejteniük a rovarriasztót, mivel egyre több ártalmas, egzotikus betegségeket terjesztő szúnyogfajta található meg már Magyarországon is, valamint egy veszélyes kullancscsípést sem érdemes kockáztatni. A rovarriasztókról azonban egy nagyon sötét titok derült ki: a DEET rendkívül súlyos csapást mérhet a központi idegrendszerünkre.
Ha nem szeretnéd káros vegyszereknek kitenni a szervezeted, de valahogy mégis elkerülnéd a rovarcsípéseket, akkor próbáld ki a házi receptünk. Számos alternatíva létezik, amit te is elkészíthetsz otthon. Csak egy spray palackra, és erre a néhány összetevőre lesz szükséged, máris lesz egy szuper, természetes rovarriasztód:
- fél bögre csodamogyoró kivonat
- fél bögre desztillált víz
- 100 csepp illóolaj ezekből a fajtákból: citronella, citromfű, rozmaring, szegfűszeg, levendula, teafa, menta.
Tipp: Korábban összegyűjtöttünk számos praktikát, hogyan tudod távol tartani a szúnyogokat lakásodtól és magadtól, valamint annak is utánanéztünk, hogy miért van az, hogy a legtöbb szúnyog válogatós, és egyeseket jobban szeretnek, mint másokat.
Univerzális kenőcs
Ezt a krémet nem árt magaddal vinned, ugyanis a nyaralás alatt történhetnek kisebb balesetek és sérülések. Akárkivel előfordulhat a leégéstől keletkezett bőrirritáció vagy egy rovarcsípés. Ha már megtörtént a baj, akkor nem árt, ha kéznél van egy nyugtató és gyógyító hatású krém, ami ráadásul természetes összetevőkből készül. Íme, a recept:
- Olvassz meg egy bögre hideg kókuszolajat.
- Adj hozzá két evőkanál szárított körömvirágot, szárított útilapu és fekete nadálytő leveleket, szárított cickafarkot és rozmaringot.
- Hagyd a gyógynövényeket a meleg olajban kb. 4 órán át, majd szűrd át egy konyharuhával.
- Adj hozzá két evőkanál olvasztott kandelillaviaszt.
- A keverék kihűlése után adj hozzá 5 csepp levendula, teafa és E-vitamin illóolajat.
Tipp: Az aloe vera gél szintén jó választás lehet. Köztudott, hogy az aloe verának nyugtató és gyógyító hatása van, ezért bátran használjuk bármilyen sérülés vagy égés esetén. A gél elkészítéséhez törj le egy nagyobb aloe vera levelet és nyomkodd bele egy üvegbe a tartalmát. Adj hozzá néhány csepp E-vitamin olajt és egy kis citrusfélét. A citrus azért kell bele, hogy ne színeződjön el a gél. Ez a keverék akár egy hétig is eltartható a hűtőben.
Forrás: OneGreenPlanet