"A Hortobágy-halastavi tanösvényen kirándulók ezekben a késő nyári - kora őszi hetekben csodálhatják meg a hazánkban 1982 óta védett tiszaparti késeimargitvirág (Leucanthemella serotina) virágzó töveit" - írja friss cikkében a HNPI. Hozzáteszik:
A tanösvény első pár száz méterén, a tápcsatorna mindkét partján nőnek ezek az évelő, akár 150 cm magasra is megnövő, augusztus végén és szeptemberben virágzó növények.
Az Igazgatóság munkatársai arra is felhívják a látogatók figyelmét, hogy "sajnos az európai állománya – termőhelyeinek elvesztése miatt – nagyon megritkult, így fontos, hogy hazai élőhelyein megőrizzük ezt a tetszetős növényfajt." Így az sem véletlen, hogy komoly bírságot fizethet az, aki kárt tesz benne:
természetvédelmi értéke 10 ezer forint!
A HelloVidék egy korábbi cikkében amúgy már összegyűjtötte az összes olyan növényt, zuzmót és gombát, melyek védettek hazánkban. A lista szerint - a késeimargitvirággal együtt - 646 növényféle számít védettnek, és további 87 fokozottan védettnek. A törvény részleteit, a védett fajok teljes listáját, a hozzájuk tarrtozó bírságtételekkel, ebben a cikkünkben találod.
Címlap- és borítókép: Koczka András (HNPI)