A kerékpározás az egyik legalacsonyabb helyigénnyel rendelkezik a városi közlekedésben. Rövidebb távokon a leggyorsabb eljutási lehetőséget biztosítja, mert a közlekedési torlódások nem késleltetik a kerekezőket, és parkolóhelyet sem kell keresniük. A biciklizés nagymértékben hozzájárul a környezetbarát, fenntartható közlekedéshez, hatékony eszköze az egészségmegőrzésnek is.
A kerékpáros forgalom részarányának növelését az infrastruktúra fejlesztése és az eredményes szemléletformálás segítheti elő. A közlekedési módot a biciklisták igényeivel közvetlenül találkozó önkormányzatok és munkaadók hatékonyabban népszerűsíthetik, erre bátorítanak a Kerékpárosbarát címek is, amelyekkel jelenleg 9 település és 11 munkahely büszkélkedhet.
A kormány határozottan támogatja a kerékpározás térnyerését az autós közlekedés azonos szabadságfokot, közvetlen eljutást biztosító alternatívájaként. 2010 óta mintegy 1300 kilométer új kerékpáros útvonal fejlesztése történt meg Magyarországon. A teljes kerékpározható hálózat hossza, a kiépített és kijelölt utakat is beleértve, 2030-ra megközelíti a 15 ezer kilométert. A kényelmesebbé és biztonságosabbá váló kerékpározás egyre több helyen kínálhat ésszerű alternatívát az egyéni autóhasználattal szemben a mindennapokban, vonzó kikapcsolódási lehetőséget a hétvégéken, a vakáció idején
- mondta Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár.
A pályázatra négy-négy kategóriában jelentkezhetnek a munkahelyek (multi, nagyvállalat, kkv, közintézmény) és a települések (megyei jogú város vagy fővárosi kerület, város, nagyközség, község) is. A regisztrációs felület a KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. honlapján érhető el.
Címlapkép: Getty Images