A tanyákra is kiterjedő falusi CSOK-nak köszönhetően az egygyermekes családok 600 ezer forint, a kétgyermekes családok 2 millió 600 ezer forint, a háromgyermekes családok pedig 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapnak használt lakás vásárlására vagy annak korszerűsítésére, bővítésére, tanyák esetében is. Mint ismert, a kormány határozata szerint a Falusi CSOK az 5000 fő alatti településeket érinti, azokat, ahol a lakosságszám 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag (ahol a 2003. január 1-jei népességszámhoz képest nem éri el a 95 százalékot a mostani népesség.)
Fontos tudni, hogy vásárlásra - új lakás kivételével - legfeljebb a támogatási összeg fele fordítható. Meghatároztak továbbá minimális négyzetméterhatárokat - követve ezzel az általános CSOK szabályait -, a visszaélések kiszűrésére pedig feltételül szabják a legalább egyéves folyamatos - a legmagasabb támogatási összegnél kétéves - biztosítási jogviszonyt, az erkölcsi bizonyítványt, valamint azt, hogy közeli hozzátartozótól, saját tulajdonban álló gazdasági társaságoktól nem lehet ingatlant vásárolni. A lakásban kötelező bentlakást pedig a jegyzők bevonásával ellenőrzik.
A CSOK-ot használt lakásra is akkora összegben lehet igénybe venni az érintett kistelepüléseken, mint máshol az új építésű lakásokra. A 3 gyermeket nevelők vagy vállalók például tehát 10 millió forintot vehetnek fel használ lakásra is. A Falusi CSOK már 2019. július 1-től igényelhető a támogatást nyújtó kereskedelmi bankokban. További részleteket és a települések listája a HelloVidék falusi csok aloldalán olvashatók.
Hol kezdhetünk új életet?
Akik kedvelik a vidéki romantikát sőt, nem riadnak vissza attól sem, ha csak elvétve vannak szomszédok a környéken, azoknak érdemes lehet körbenézni az elhagyatott vagy nagyon ritkán lakott települések listáján. Sokan vágynak messze a város zajától és manapság egyre többen vágnak bele gazdálkodásba is.
Most azoknak készítettünk egy listát, akik hasonló tervek miatt igényelnék meg a falusi csok-ot olyan településen, ahol a lakosság száma nagyon alacsony.
Lássuk, megyéről-megyére, mely települések ezek!
Baranya megye:
- Husztót – 57 fő
- Szárász – 20 fő
Borsod-Abaúj-Zemplén megye:
- Tornakápolna – 11 fő
- Debréte – 14 fő
- Varbóc – 50 fő
- Kány – 47 fő
- Égerszög – 50 fő
- Teresztenye – 26 fő
- Tornakápolna – 12 fő
- Tornabarakony – 23 fő
- Becskeháza – 27 fő
- Debréte – 22 fő
- Pamlény – 41 fő
- Keresztéte – 36 fő
- Perecse – 27 fő
- Gagyapáti – 8 fő
- Litka – 34 fő
- Nyésta – 40 fő
- Sima – 31 fő
Győr-Moson-Sopron megye:
- Csér – 27 fő
Nógrád megye:
- Garáb – 41 fő
Somogy megye:
- Libickozma – 26 fő
- Hosszúvíz – 25 fő
- Kára – 45 fő
Tolna megye:
- Murga – 51 fő
Vas megye:
- Szaknyér – 52 fő
Veszprém megye:
- Somlóvecse – 43 fő
- Óbudavár – 46 fő
- Bakonyság – 44 fő
- Megyer – 13 fő
- Zalameggyes – 50 fő
Zalamegye:
- Bezeréd - 117 fő
- Iborfia – 7 fő
- Ramocsa – 36 fő
- Zalaköveskút – 24 fő
- Sénye – 31 fő
- Pusztaapáti – 20 fő
- Márokföld – 43 fő
- Alsószenterzsébet – 48 fő
- Magyarföld – 37 fő
- Lendvajakabfa – 16 fő
- Bödeháza – 43 fő
Címlapkép: Getty Images