A BYD K9UB típusú, városi, kétajtós, alacsony belépésű, nem csuklós, elektromos meghajtású autóbusz beszerzéséről szóló szerződést tavaly novemberben írták alá a Volánbusz Zrt., az Eurotrade Kft. és BYD Europe B.V. képviselői. A projekt teljes költsége 999 766 euro, finanszírozása 85 százalék erejéig az Európai Régiófejlesztési Alapból (849 801 euró) valamint szlovák és magyar állami keretből valósult meg (73 287 euró).
Az új, környezetkímélő jármű beszerzésének támogatására Komárom és Kormárno önkormányzata, valamint a Volánbusz Zrt. az Interreg V-A SKHU (Szlovákia-Magyarország) Együttműködési Program keretében a „Kn-Kn Impro Trans - Határon átnyúló közösségi közlekedési szolgáltatások javítása Komárom (SK) és Komárom (HU) között” elnevezésű projektben közösen pályázott.
A busz töltésére szolgáló berendezés a Volánbusz komáromi autóbusz-állomásán kap helyet. A jármű 100 százalékos töltöttséggel 300 kilométert képes egyhuzamban megtenni, az akkumulátor 3,5 óra alatt tölthető fel.
A korszerű fűtő- és hűtőberendezéssel felszerelt típus alacsony belépésű kialakítású, ami elsősorban az idősek, a babakocsival vagy kerekesszékkel utazók, valamint a mozgásukban korlátozott utasok számára jelent nagy segítséget. A járműben 36 ülés található, teljes befogadóképessége 76 fő.
Az elektromos autóbusz Magyarországon, a BYD Electric Bus & Truck Hungary Kft. telephelyén készült. A projektnek köszönhetően Komárom és Komárno településén egyaránt megújulnak az autóbusz-megállók és a végállomások. A buszmegállókba informatív okos-panelek kerülnek, amelyekről az utasok friss és aktuális információkat kaphatnak a járatokról. A lakosok részére a projektet bemutató weboldal, valamint ahhoz kapcsolódó mobil applikáció is készül, amely tovább könnyíti a tájékozódást.
A Volánbusz tulajdonába kerülő járművet a közlekedési társaság üzemelteti a jövőben az északi országhatáron átívelő program részeként, amelynek célja a két Komárom közötti, határon átnyúló közösségi buszközlekedés minőségének, feltételeinek a javítása, fejlesztése. Az új jármű a két város környezetének védelmének érdekében hozzájárul továbbá a korom, a nitrogén-oxid és a szénhidrogén kibocsátás csökkentéséhez, valamint csendesebb üzemmódban közlekedik, melynek köszönhetően nyugodtabbá válik az élők élete.
Komárom polgármestereként kollégáimmal évek óta meggyőződéssel dolgozunk azon, hogy a környezetvédelem fontosságának, természeti értékeink védelmének gondolatát, a zöld szemléletet, a zöld szellemiséget meghonosítsuk a városunkban! Az a tény, hogy a helyi ipari parkban gyártott elektromos busz fog közlekedni a Duna két partja között, nem csupán egy környezetbarát fejlesztés, hanem az új Monostori híddal együtt Észak- és Dél-Komárom összetartozásának egy újabb szép, minden tekintetben XXI. századi szimbóluma is!
- Dr. Molnár Attila, Komárom Város polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta
Fenntarthatósági stratégiáját követve a MÁV-Volán-csoport konkrét és közvetlen lépéseket tesz az éghajlatra és a környezetre gyakorolt káros hatások minimalizálása érdekében. A pályázatok és a beszerzési eljárások eredményessége esetén a hat érintett megyeszékhely mintegy 570 ezer lakója mellett a budapesti agglomeráció 81 településén élő több mint 2,5 millió lakosnak is magasabb színvonalú személyszállítási szolgáltatást, tisztább levegőt és élhetőbb környezetet biztosíthat a vállalat.
Címlapkép: Getty Images