Mielőtt rátérnék a Tokaj-Hegyaljára, ha már borturizmus, jegyeztük azért meg, hogy nekünk magyaroknak is van mit keresgélni, hiszen tavaly decemberben hazánk is bekerült a legjobb 10 bortermelő ország közé: Franciaország, Új-Zéland, Görögország, Chile, Argentina és Ausztrália után, megelőzve a szomszédos Romániát és Ausztriát.
A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTU) adatai szerint a borturizmus széles vendégkört képes idehaza is megszólítani, hiszen a 25–54 éves korosztályból már az elmúlt években is sokan látogatták meg az ország valamelyik borvidékét. A számokból az is kitűnik, hogy a bor és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, látnivalók a fiatalabbak számára is egyre vonzóbbak.
Tokaj és Eger toronymagasan vezet a hazai borturisták célpontjai között, előbbit a megkérdezettek 58%, utóbbit 53%-a látogatná meg szívesen.
Az élvonalban találjuk még Badacsonyt, Villányt és Sopront is – derült ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) által végzett reprezentatív piackutatásból. A borturizmus kérdésein túl a felmérés olyan, eddig kevésbé kutatott területekkel is foglalkozik, mint a 18 év feletti fiatalok, vagy a női fogyasztók borfogyasztási szokásai, vagy az online kereskedelem. Kiderült: a fogyasztók nagy többsége csak hazai bort iszik, és szívesen olvas és tanul is a borról.
A világ első zárt borvidéke 1737 óta
Magyarországon összesen 7 borrégió, ezeken belül pedig 22 borvidék található. Magyarország észak-keleti részén, a sátoraljaújhelyi Sátor-hegy, az abaújszántói Sátor-hegy és a tokaji Kopasz-hegy által kijelölt háromszögben helyezkedik el. Az Eperjes-Tokaji-hegység vulkanikus eredetű tömbjét délről a Bodrog folyó határolja és Tokajnál olvad egymásba a Tisza és a már említett Bodrog. A hegyek és a folyók által határolt déli lejtők adják a világhírű borokat.
Az UNESCO Világörökség Bizottsága mint kultúrtájat 2002-ben vette fel a világörökségi listára: Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj néven. A borvidék jelképe és egyik központja Tokaj városa, amely világhíre révén egész Magyarország jelképévé vált. A város több évszázados borászati hagyomány, különleges építészeti örökség és helyi hagyományok őrzője. A Tokaji borvidék 87 km hosszúságban és 3–4 km szélességben foglal helyet közel hektárnyi területen, három jellegzetes hegy, az abaújszántói és a sátoraljaújhelyi Sátor-hegy, valamint a tokaji Kopasz-hegy közötti háromszögben, 28 település határában.
Az ország legmagasabb alkohol-, cukor- és savtartalmú borai születnek itt a Tokaj-Hegyalján. E bor titkát nem külön az éghajlati, fekvési vagy talajadottságokban kell keresnünk, hanem ezek együttes hatásában. A hosszú, párás, napos ősz kedvez az érett szőlőszemek töppedésének, aszúsodásának. Tokaj-hegyalja szőlőfajtái: a Furmint, Hárslevelű, Sárgamuskotály, Zéta (Oremus), Kövérszőlő, Gohér.
Fontosabb borászatok
- Árvay Családi Pincészet
- Szepsy Pince
- Áts Pincészet
- Oremus Szőlőbirtok
- Demeter Zoltán Pincészet
- Szent Tamás Szőlőbirtok és Pincészet
- Tokaj Hétszőlő
- Disznókő
- Patricius Borház
- Royal Tokaji
- Grand Tokaj
- Lenkey Család Szőlészete és Pincészete
- Holdvölgy Borászat
- Barta Pince
Tokaj szőlői is megszenvedték az idei aszályt
A Tokaj-Hegyaljai Borvidék az idei rendkívüli aszályos nyárban még 150 milliméternyi csapadékot sem kapott meg, sőt vannak olyan területek, ahol csak 120-130 milliméternyi hullott. A sokéves átlaghoz képest 50-200 milliméternyi elmaradást jelentett. A szőlőültetvények a termőhelytől, a fajtától, és a növény korától függően is különbözőképpen reagáltak erre a helyzetre, de összességében termésveszteséggel számolnak idén a hegyközség borászai.
A legellenállóbb fajtánk a furmint, és ezt a szőlészek tudják is, és ezeket telepítik a kevésbé nedvességtartó talajba. Ezzel szemben a hárslevelű sokkal érzékenyebb szőlőfajtánk, másfajta törődést kíván… Az bizonyos, hogy termésveszteséget okoz az aszály a borvidékünkön
– közölte dr. Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
Ezek a borturisták legkedveltebb célpontjait a térségben
A legendák szerint a francia XV. Lajos király a következőt mondta szeretőjének, Madame de Pompadournak, amikor egy pohár tokaji aszút nyújtott felé: „Ez a királyok bora és a borok királya.” Egy másik legenda szerint e szavak XIV. Lajos szájából hangzottak el, miután a Rákóczitól ajándékba kapott bort megízlelte. Kár kihagyni ezt a nemes nedűt, a kóstoláshoz pedig egy több száz éves pince mélye a legalkalmasabb helyszín! Íme a top 10 leglátogatottabb turisztikai célpont, ami kiváló értékelést kapott tripadvisor.com ajánlatában:
- Világörökségi Bormúzeum Tokaj
- Rákóczi Pince és Udvarház Tokaj
- Erdős Pince – Borkatakomba, Tokaj
- Erzsébet pince, Tokaj
- Szerelmi Pince, Tokaj
- Paulay Borház Vendégház Tokaj
- Soltész Borház – Tokaj-Hegyalja, Tolcsva
- Péter Pincészet, Tokaj
- Hímesudvar, Tokaj
- Prés Borbár és Borszaküzlet, Tokaj
- Demetervin Borászat, Mád Pulszky ház
Amiket kár lenne ősszel is kihagyni
Tokaj turisztikai adottságait sokan alábecsülik, mert úgy gondolják, hogy a borokon kívül semmi mást nem tartogat.Pedig lenne mit újra és újra felfedezni maguknak:
Abaújszántó: Évszázadokon keresztül Hegyalja jelentős mezővárosa volt. A római katolikus templom XIV. századi, 1752-ben barokk stílusban átépítették.
Bodrogkeresztúr: Római katolikus temploma 1480-ban épült késő gótikus stílusban. A Rákóczi-kúria a kora barokk korból származik.
Erdőbénye: A község támpilléres, gótikus templomának tornya XIV. századi, hajója barokk (1787).
Mád: A gótikus stílusú római katolikus templom 1521-1526 között, a copfstílusú zsinagóga 1790 körül épült. A református templom 1825-ben épült klasszicista stílusban. A régi borkereskedő házakat is érdemes megtekinteni.
Monok: Itt született Kossuth Lajos 1802-ben, copfstílusú szülőházában ma emlékmúzeum van. A Monoky várkastély XIV. századi, az Andrássy-kastély a XVIII. században épült. Kápolnáját és lovagtermét Maulbertsch freskók díszítik.
Olaszliszka: A római katolikus templom XIV. századi, benne gótikus szentély található.
Sárospatak: A településen már a XI. század közepén vár állt, amit a XV-XVll. században jelentősen kibővítettek. Az 1531-ben Perényi Péter által alapított református főiskola sokáig fontos kulturális központtá tette a várost. A vár a XVII. század elején a Rákóczi család birtokába került. A Sárospataki Kollégium jelenlegi formájában nagyrészt a múlt században alakult ki. Az iskola a XVII. század derekán élte fénykorát. A református templom 1771 és 1781 között épült. A helyreállított várkastélyban múzeum van.
Sátoraljaújhely: Az egykori megyeháza 1758-1761 között épült. Itt kezdte közéleti pályafutását Kossuth Lajos, és itt dolgozott levéltárosként Kazinczy Ferenc is. A város egyik legrégibb épülete a középkori alapokon épült római katolikus templom, mely 1792-ben készült el. A piarista templom gótikus eredetű. Egyes részei XV. századiak, szószéke a XVIII. századból való.
Szerencs: A tatárjárás előtt bencés apátságot alapítottak itt, amit a XVI. század közepén várrá, később barokk kastéllyá alakítottak át. A római katolikus plébániatemplom 1760 és 1764 között épült. A fürdő épülete szecessziós stílusú, salétromos, kénes, jódos-vasas vizét a középkor óta használják gyógyításra. A református templomot a XIV. században építették.
Tarcal: A Rákóczi-pincében Bormúzeum található.
Tállya: A községben található a XVI. századi Rákóczi-kúria, a XVIII. század elején épült kastély és a boltozatos Rákóczi-pince. Római katolikus temploma XV. századi, 1720-ban kapott barokk homlokzatot. Az evangélikus templom a XVIII. század vége óta ékesíti a települést, itt keresztelték meg Kossuth Lajost 1802-ben.
Tokaj: A Tisza és a Bodrog összefolyásánál fekszik. A Hegyalja nagyrészt a Rákóczi-család birtoka volt. A barokk stílusú Rákóczi-Dessewffy-kastélyt 1700 körül építették. A Rákóczi-pince járatai másfél kilométer hosszan ágaznak szét a központi pinceteremből. Az Evangélikus udvar eredetileg kapucinus rendház volt, az itt található evangélikus templom 1785-ben épült. A régi Arany Sas fogadó épülete és a görögkeleti templom 1770-ből való. A Tokaji Pincemúzeumban a borászat tárgyi emlékei kaptak helyet.
Tolcsva: Hegyalja egyik leghíresebb bortermelő községe. A római katolikus templom a XV. században, a görög katolikus templom 1760-ban, a református templom 1830-ban, a zsinagóga 1865-ben épült. Az egykori Rákóczi-kastélyban Bormúzeum üzemel.
Szálláslehetőségek Tokaj környékén
A booking.com-on is rákerestünk arra, hogy egy 4 fős család, 2 gyermekkel (6 és 10 évesekkel) szeptember 23-24-ei péntek-szombati ottalvással mennyiért tudnak szállást találni. A honlap Tokajban 12 szállást talált, 42-335 ezer forintos árban. Íme, pár ajánlat:
- LaVeranda Apartman, Szerencs, 14,6 km-re van Tokaj: 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 42.715 Ft
- Csodarabbik Útja Fogadó, Mád, 12,7 km-re van Tokaj: 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 53.955 Ft
- Borgaléria, Tokaj, 1 km-re a központtól: 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 62.130 Ft
- Bogoly Apartman Tokaj, 0,6 km-re a központtól, 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 63.355 Ft
- Huli Panzio Tokaj, 100 m-re a központtól, 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 67.035 Ft
- Rákóczi-Dessewffy Kastély Vendégház Tokaj: 2 éjszaka, 2 felnőtt és 2 gyerek: 245.245Ft
(Címlapfotó készült: Demetervin Borászat, Mád Pulszky ház)
Címlapkép: Getty Images