A Sydney-i Egyetem tudósai vezette kutatócsoport mintegy 33 ezer nagy-britanniai labrador retriever adatait elemezte.
A kutatásból kiderült, hogy a csokoládébarnák átlagosan 10 százalékkal élnek rövidebb ideig, mint a feketék és a sárgák. Az utóbbiak átlagosan 12,1 évig éltek.
A csokoládébarnáknak kétszer nagyobb volt az esélyük, hogy fülgyulladást, négyszer nagyobb, hogy gennyes bőrgyulladást kapjanak.
"A szőrzet színe és a betegségek közötti összefüggés a barna pigmentáció tenyésztésének nem várt következménye lehet" - mondta Paul McGreevy, a Canine Genetics and Epidemiology című szaklap friss számában közölt tanulmány egyik szerzője.
A csokoládészín recesszíven öröklődik a kutyákban, ezért mindkét szülőnek hordoznia kell az adott szőrzetszínnel kapcsolatos gént, hogy a kölykök is csokoládébarnák legyenek. Az embernél a szem kék színe öröklődik hasonlóan.
"Valószínű, hogy azok a tenyésztők, akik csokoládészínű kutyákat szeretnének, csak ugyanilyen szőrű kutyákat szaporítanak. Ezért lehetséges, hogy az így kapott génkészlet nagyobb arányban tartalmaz bőr- és fülgyulladásra hajlamosító géneket" - mondta McGreevy.
A tanulmány a Royal Veterinary College londoni állatorvosi egyetem szakembereivel együtt készült. Lehetséges, hogy az Ausztráliában élő labradorokra is kiterjesztik a kutatást. Ausztráliában és az Egyesült Államokban is ez a legnépszerűbb kutyafajta.