Ezt a feladatot speciálisan képzett diplomás ápolók végzik majd el, nekik kell dönteni arról, hogy a pácienseknek mikor, milyen ellátást kell kapniuk. Az érkezők a besorolásuk szerint lehetnek újraélesztendők, kritikus állapotúak, sürgősen ellátandók, kevésbé sürgős esetek valamint halaszthatók, tudtuk meg a Népszava információiból.
Akik az utóbbi két kategóriába tartoznak, azokat az „akut alapellátási egységhez” irányítják. Ez újdonság lesz, itt egy mentőtiszt, vagy egy diplomás nővér látja majd el a beteget, akik adhatnak fájdalomcsillapítót, infúziót, beutalót, megszervezheti a nem azonnali, következő vizsgálatát, és ha jobban van hazaengedheti, állapotrosszabbodás esetén visszaküldheti állapot osztályozásra. Vagyis lesz olyan beteg is a sürgősségin, aki majd egyáltalán nem találkozik orvossal.
A tervek szerint a váróban lesz egy diszpécser is, ő fogadja és informálja az érkezőket a várható ellátással kapcsolatban. A valóztatásra azért van szükség, mert becslések szerint a sürgősségi osztályokra érkező betegek körülbelül 60 százalékának egyáltalán nincs szüksége azonnali ellátásra.