Te kivel töltöd az idei ünnepeket? Ha odafigyelsz erre, boldog karácsonyod lehet

HelloVidék   
  Megosztom
Te kivel töltöd az idei ünnepeket? Ha odafigyelsz erre, boldog karácsonyod lehet

A karácsony az összetartozás ünnepe, mégis gyakran felszínre hozhatja a generációk közötti különbségeket és nézeteltéréseket. Hogyan teremthetünk valódi harmóniát és mélyebb megértést a fiatalabb és idősebb családtagok között az ünnepek alatt? Mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne csak a hagyományokról, hanem a kapcsolataink megerősítéséről is szóljon?

Budavári Eszter pszichológus, Mindwell Pszichológiai Központ szakértője válaszol ezekre a kérdésekre, gyakorlati tanácsokkal és inspiráló ötletekkel segítve, hogy az ünnepek minden családtagnak meghitt és emlékezetes pillanatokat hozzanak.

Ezek az alkalmak közös emlékeket teremtenek, amelyek összekötik a család tagjait. Az ünnepi tradíciók gyakran generációkon átívelnek, és lehetőséget adnak arra, hogy az idősebbek átadják értékeiket, tapasztalataikat, míg a fiatalabbak új elemekkel gazdagíthatják a közös szokásokat. Ez a közös élmény erősíti a család összetartozását, miközben teret ad a múlt és a jelen összekapcsolásának

– kezdi a szakember.

A generációk eltérő elvárásaihoz és szokásaihoz karácsonykor érdemes nyitottsággal és rugalmassággal közelíteni. Az idősebbek tradícióit érdemes tiszteletben tartani, miközben a fiatalabbak ötleteit is befogadjuk, így egyensúlyt teremthetünk a régi és új között. Az előzetes beszélgetések, ahol mindenki kifejezheti az igényeit, segíthetnek elkerülni a konfliktusokat. A pszichológus is megerősíti, hogy az ünnepek akkor lesznek igazán tartalmasak, ha minden generáció úgy érzi, hogy az ünnepléshez való hozzájárulását megbecsülik.

Az idősebb családtagokat úgy támogathatjuk ebben az időszakban, hogy bevonjuk őket az ünnepi előkészületekbe olyan feladatokkal, amelyek megfelelnek képességeiknek, például egy régi recept elkészítésével vagy az asztal díszítésével, így érezhetik, hogy fontos részesei az ünnepnek. Az általuk hozott hagyományok megőrzése azért kiemelkedően fontos, mert ezek nemcsak a család történelmét és identitását őrzik, hanem érzelmi kapcsot is teremtenek a generációk között. Ha túlterheltnek érzik magukat, érdemes meghallgatni őket, és közösen elvégezni vagy átvállalni a nehezebb feladatokat, miközben lehetőséget adunk számukra, hogy tanácsokkal vagy emlékek megosztásával aktívan hozzájáruljanak az ünnepléshez. Így a család tiszteletben tartja az idősebb generációkat, miközben közös élményekkel erősíti az összetartozást. Az idősek nyugalma és elégedettsége az egész ünnep harmóniáját meghatározhatja

- javasolja Budavári Eszter.

A pszichológus szerint a fiatalabb generációk érdeklődését is azzal ösztönözhetjük a családi hagyományok iránt, ha ezek a megélt pillanathoz kapcsolódnak. Például egy régi családi recept elkészítése során mesélhetünk arról, hogy ezt ki hozta be a családba, vagy milyen különleges emlékek kapcsolódnak hozzá. A gyermekek és fiatalok bevonása a készülődésbe játékos, kreatív módon is történhet, például díszek készítésével, süteménysütéssel vagy egyszerű, életkoruknak megfelelő feladatokkal, amelyek sikerélményt nyújtanak. Az új szokások kialakításában a generációk együttműködése a kulcs: érdemes olyan tevékenységeket találni, amelyek egyszerre kapcsolódnak a régi tradíciókhoz és hoznak be új, a fiatalok számára is izgalmas elemeket. Például a családtagok közösen készíthetnek egy új adventi naptárat, amely minden nap egy-egy régi történetet vagy új, közös élményt tartogat. Így a múlt és a jelen harmonikusan összekapcsolódhat, erősítve a család összetartozását és a generációk közötti kapcsolatot.

A legjobb szándék esetén is előfordulhat, hogy nem lesznek békések az ünnepek. Ha generációs konfliktus alakul ki az ünnepek során, az első lépés a nyugodt és tiszteletteljes kommunikáció. Fontos, hogy minden fél kifejezhesse érzéseit és nézőpontját anélkül, hogy ítélkezés érné. A konfliktusok gyakran abból fakadnak, hogy különböző elvárások és hagyományok ütköznek, ezért érdemes közös megoldásokat keresni, például kompromisszumot kötni az ünnepi program vagy szokások kapcsán. Az empátia gyakorlása, az egymás történeteinek, szokásainak és érveinek megértése segíthet abban, hogy a különbségek ne feszültséget, hanem gazdagodást hozzanak. Az ünnepek céljának – az összetartozás és a közös élmények megélésének – hangsúlyozása szintén segíthet áthidalni a generációk közötti nézetkülönbségeket

– tanácsolja a pszichológus.

Ha az ünnepek alatt konfliktus alakul ki mondjuk amiatt, hogy a fiatalok gyakran használják digitális eszközeiket, míg az idősebbek ezt zavarónak találják, fontos, hogy mindkét fél szükségleteire figyeljünk. Az első lépés a probléma megértése és megbeszélése: az idősebbek sokszor úgy érezhetik, hogy a telefonhasználat a személyes kapcsolódás rovására megy, míg a fiatalok számára ez a természetes kommunikáció része.

Megoldásként érdemes közösen meghatározni az ünnepi együttlét során a "digitális szüneteket", amikor mindenki félreteszi a készülékét, és teljes figyelmet fordít a családi programokra. Ugyanakkor teret kell adni annak is, hogy a fiatalabbak saját szokásaikat gyakorolják, például egy-egy szabadidős időszakban. A közös digitális programok – például régi fotók nézegetése, közös játékok vagy egy családi videó készítése, online társasozás a távol élő rokonokkal, stb. – hidat képezhetnek a generációk között, és megmutathatják, hogyan használható a technológia az összetartozás erősítésére. Az empátia és a közösen kialakított szabályok segíthetnek minimalizálni a konfliktusokat.”

Az egyensúly megtalálása a régi hagyományok megőrzése és az új szokások bevezetése között az egymás iránti tiszteleten és a közös döntéshozatalon alapul. Az új szokásokat akár úgy is bevezethetjük, hogy azok kapcsolódjanak a régi tradíciókhoz, például egy meglévő hagyományt modern elemekkel frissítve. Például, ha az ünnepi vacsora évek óta része a karácsonynak, a menübe egy új, fiatalok által kedvelt étel is bekerülhet. Az egyensúlyt az teremti meg, ha minden generáció úgy érzi, hogy az ünneplés részévé válhat, miközben a család múltja és jövője harmonikusan kapcsolódik össze. Az ilyen hozzáállás erősíti a generációk közötti köteléket, és lehetővé teszi, hogy az ünnep mindenki számára különleges legyen.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

család

pszichológus

karácsony

ünnepek

magány

nagyszülő

idősek