Egy ország fogyasztási szokásait meghatározza annak jövedelmi szintje, kulturális szokásai és földrajzi helyzete
- emelte ki a statisztikai hivatal.
Ezt mutatja az Uniós összesítés
A portál szerint az EU-ban rezsire, háztartásra költik el a legtöbb pénzt, az itt felmerülő kiadások a keresetek csaknem egynegyedét teszik ki. A lakhatás Észtországban, Litvániában és Romániában kerül legtöbbe, az uniós átlaghoz képest a magyar családok viszont fizetésüknek kevesebb százalékát költik ilyen kiadásokra.
Ezután jön még csak a közlekedés 13 és az élelmiszerek 12 százalékkal. A többi termék és szolgáltatáscsoportra – ami magába foglalja az ingatlanokba vásárolt bútorokat, egyéb lakberendezési tárgyakat, öltözködést, az alkohol és dohánytermékeket, valamint az egészségünkre fordított összegeket is – uniós szinten a fizetés 4-6 százaléka megy el, míg oktatásra és kommunikációra 1 és 3 százalék között költenek.
Erre költenek a legtöbbet a magyarok
A portál az adatsor feldolgozása során négy – lakhatás, élelmiszer, egészségügy és munkába járás – fontosabb területet vizsgált meg:
- A magyarok fizetésének megközelítőleg 18,8 százaléka megy el a háztartásokra, rezsire. Ez az unió 24,2 százalékos átlaga alatt van, összességében kevesebbet költünk tehát ezekre.
- A hazai fizetésekből élelmiszerre és alkoholmentes italokra 18,2 százalékot költünk. Ez az uniós átlag feltt van 12,2 százalékkal.
- Ezt követően a legtöbbet utazásra költjük - ezalatt a munkába járást, ingázást értjük - 13,2 százalékot, ami csupán két tizeddel több mint az uniós átlag.
- Egészségügyre 4,2 százalékot költünk, ami az uniós átlaghoz közeli arányt jelent.
- Hazánkban jóval az uniós átlag felett költünk cigarettára és alkoholta, ami 3,8 százalékot jelent.