Elindult a sertéshúsfogyasztást ösztönző tavaszi kampány, amellyel a friss, jó minőségű magyar sertéshús fogyasztásának növelése az Agrárminisztérium és az Agrármarketing Centrum célja. Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára azt mondta: a magyar sertéshúsfogyasztás jelentősen elmarad az európai uniós átlagtól, annak nagyjából kétharmada, ezért is tartják indokoltnak a kampányt.
Országszerte 15 városban, hat áruházlánc üzleteiben tartanak kóstoltatásokat, részt vesznek szakmai rendezvényeken, fesztiválokon, valamint átfogó médiakampánnyal is segítik a magyar fogyasztók tájékoztatását.
Az elmúlt években számos kedvezőtlen hatás érte a sertéságazatot, ezért is fontos szerintük a megkülönböztetett figyelem.
Kína éves sertéshústermelése 54 millió tonnáról visszaesett 34 millió tonnára a sertéspestis miatt, ezért az Európai Unió exportja több mint 20 százalékkal nőtt.
A magyar élősertés, valamint a sertéshús exportja több mint 10 százalékkal bővült, ugyanakkor az élősertés hazai importja mintegy 10 százalékkal csökkent, a sertéshús behozatala pedig stagnál.
Az árak magasak, a sertéshús kilónkénti termelői ára 600 forint fölött van.
Az árak emelkedése világpiaci folyamat eredménye, nem magyar sajátosság. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke elmondta, hogy
az elmúlt egy évben bekövetkezett önköltség-növekedés nehéz helyzetbe hozta a sertéságazatot.
Az önköltségek emelkedésének csak egy része jelent meg a fogyasztói árakban, de már ez is kedvezőtlen hatással van a fogyasztásra. Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója elmondása alapján a kampányok időszakában több mint 10 százalékkal megnő az adott termékek forgalma, és a pozitív hatás hosszabb ideig kitart. Az üzletlánc tapasztalatai szerint a sertés tőkehús árainak emelkedése miatt csökkent a fogyasztás, 10-15 százalékkal az elmúlt egy évben. 5-10 évvel ezelőtt ugyanakkor még az alacsony ár volt a legfontosabb szempont, ma viszont egyre nagyobb arányban fogynak a magas minőségű termékek.
Címlapkép: Getty Images