A keserűsót, másnéven epsom sót sokan ismerjük, mint emésztésjavító, méregtelenítő házi praktikát, azonban még sok olyan tulajdonsága van, amire álmainkban sem gondoltunk. Használhatjuk gyógyászati és szépségápolási célokra egyaránt, sőt, megtisztíthatjuk vele edényeinket a lerakódásoktól. A keserűsó csodákat tesz a kertünkben növekedő palántákkal: tartásuk erősebb, termésük édesebb lesz, virágaink pedig színpompás szirmokat bontanak. Egy dologra kell odafigyelnünk: a keserűsó adagolása során kövessük az előírásokat! Ugyanúgy, mint bármely más gyógyászati szernél vagy növényápoló anyagnál „a kevesebb néha több”!
Mi az a keserűsó?
A keserűsó egy sokoldalú anyag, amit a középkortól kezdve használnak, főleg gyógyászati célra. Az epsom só valójában magnézium-szulfát (MgSO4), egy olyan só, amit a magnézium és a kénsav keveréke alkot. Jelenleg az egészségügy mellett leginkább a mezőgazdaságban használják növényápolás céljából. A keserűsót alkalmazzák a szerves kémia kapcsán vízkivonásra, az élelmiszeriparban ásványianyag-tartalom növelésre és állagmegőrzésre (az élelmiszerek csomagolásán E518 néven van feltüntetve az összetevők között). A lávalámpákat is a keserűsó működteti, de használjuk fürdősóként és halakat is gyógyítunk vele gyulladásos problémák esetén.
Keserűsó béltisztítás és méregtelenítés esetén
A keserűsó tökéletes gyógyszermentes kezelés a székrekedéssel, puffadással küzdő emberek számára. Ha tartósan fennálló emésztési problémákkal küzdünk, megpróbálkozhatunk ezzel a módszerrel, de érdemes kikérnünk háziorvosunk tanácsát is. A keserűsó hatása, hogy kiüríti belőlünk a salakanyagokat, ezért ezt a kúrát érdemes otthon végezni, ahol zavartalanul látogathatjuk a vécét!
Ne alkalmazzunk ilyen kúrát, ha más emésztőszervi megbetegedéstől szenvedünk, vagy súlyosabb betegségből lábalunk ki!
A keserűsó adagolása
A keserűsó béltisztítás, méregtelenítés céljából csak alkalmilag, vagy kúraszerűen alkalmazható, nem fogyaszthatjuk hosszútávon, ugyanis, ha túlzásba visszük, ártunk szervezetünknek! Használata egyszerű: egy pohár vízben oldjunk fel 1-2 teáskanál keserűsót, majd igyuk meg. Maximum egy hétig alkalmazzuk. A keserűsó mennyi idő múlva hat? Egyénenként változó, hogy kinél milyen gyorsan intézi el a kívánt hatást: van, akinél egy órán belül, van, aki csak másnapra produkál eredményt.
A keserűsó más jótékony hatásai
- Sebkezelés: horzsolások, égési sebek kezelésére is használjuk gyulladáscsökkentő hatása miatt. Szálkák, szilánkok eltávolításához áztassuk kezünket keserűsós vízbe! Ha zúzódásaink vannak, borogatásként is használhatjuk.
- Pattanások: a keserűsó vízben feloldva remek arclemosó. Használjuk tonikként, de bőrradírként is kifejti jótékony hatását: tisztítja a mitesszereket és eltávolítja az elhalt hámsejteket.
- Hajápolás: a keserűsó vízzel elkeverve pasztát alkot, amit használhatunk fejbőrünk radírozására, masszírozására, ezzel felfrissítjük bőrünket és csökkentjük a korpa mennyiségét. Hajbalzsamba keverve a keserűsó javítja a haj tartását, fényesebbé és dúsabbá varázsolja tincseinket.
- Lábfürdő: sokan küzdünk kellemetlen lábszaggal, azonban a nyitott cipők mellett más megoldás is létezik. A keserűsóból készített lábfürdő nyugtatja a lábat, puhítja és radírozza a bőrt, valamint elűzi a kellemetlen szagokat.
- Terhesség: a keserűsó mértékletesen fogyasztva kezeli a magas vérnyomást, ezáltal segítséget nyújt a terhes nőknek is. Késlelteti a szülést, csökkenti a koraszülés kockázatát.
- Asztma: a keserűsó hörgőtágító hatású, így segít az asztmásoknak leküzdeni légzési nehézségeiket.
Mire jó a keserűsó a kertben?
- A kiültetési sokk megelőzése: a növényeket mindig megviseli a kiültetés, átültetés. Ha egy kevés epsom sót teszünk a talajba, az segít átvészelni a sokkot; a lényeg, hogy a só a növény gyökerével közvetlenül ne érintkezzen!
- Több tápanyagot vesznek fel a növények: a növényeknek nitrogénre, foszforra és káliumra van szükségük a megfelelő fejlődéshez, a keserűsó (magnézium-szulfát) pedig segít egy természetes műtrágyaként felvenniük ezeket az anyagokat.
- Véd a kártevőktől: keverjünk enyhén sós oldatot és permetezzük a gyepre vagy a növényeinkre. A só a csiga és más kártevő rovarok ősellensége, így garantáltan távol maradnak palántáinktól, virágainktól, hogy ha hetente, kéthetente kezeljük a kertet egy kevés keserűsóval.
- Édesebb termések: a keserűsóval kezelt növények termései nem csak édesebbek, hanem ízletesebbek is lesznek. A paradicsom és a paprika kifejezetten szereti, ha kéthetente adunk neki egy kanál keserűsót.
- Segíti a virágzást: növényeinknek sok energiába kerül virágot bontaniuk, ám segíthetünk nekik egy kis keserűsóval. Nem csak a palánták fognak több termést hozni, hanem a dísznövények is meghálálják: a rózsáid gyönyörűek lesznek tőle!
A keserűsó adagolása: mennyi keserűsó kell a növényeknek?
Mint az egészségügyi kezelések során: ne használjuk túl gyakran, különben mérgezővé válik növényeink számára! Ha vízben oldjuk, literenként 1 evőkanál keserűsót használjunk, és egyenletesen spricceljük be vele a kívánt területeket. Ha a földbe, vagy a növény alá, a földre szórjuk, növényenként maximum 1 evőkanálnyit használjunk. Hetente, kéthetente alkalmazzuk a kezelést.
A keserűsó mennyi idő múlva hat?
A keserűsó adagolása határozza meg a végeredményt. Ez egy olyan kezelés, ami folyamatosan kifejti hatását, ha eleget foglalkozunk kertünkkel. Figyeljük a növényünk küllemét: látszanak-e kártevők nyomai, van-e elváltozás a leveleken, ami például tápanyaghiányra utal! Ha észlelünk problémát, használjuk nyugodtan a keserűsót vagy az oldatot. Virágzáskor se hagyjuk ki a keserűsó nyújtotta segítséget, mert a dísznövényeknek és a termőnek is jót tesz.
A keserűsó hol kapható? Mennyibe kerül a keserűsó?
Bárhol beszerezheted olcsón ezt az egyszerű alapanyagot. Készítménytől függ, hogy mennyibe kerül (natúr só, krém, sampon, arclemosó, sós víz stb.). A natúr keserűsó ára 1200 Ft/kg-tól indul (webáruházak). Gyógyászati célból a keserűsót a legegyszerűbben innivalóként, oldott állapotban szerezhetjük be, a keserűsó Tesco vagy Auchan-polcokon is megtalálható.
Mielőtt bevásárolunk keserűsóból, érdemes tájékozódnunk az árak felől, nézzünk utána, hogy hol kapható keserűsó, keserűsó hol lehet kapni!
Alábbi listánkon összehasonlítottuk az ismert keserűsós gyógyvizek árait
- Keserűsó gyógyszertár: a Hunyadi János gyógyvíz, a Mira gyógyvíz és a Ferenc József keserűvíz 549 Ft/0.7l (Benu Gyógyszertár)
- Keserűsó dm: az üzleteikben kapható a Hunyadi János gyógyvíz és más keserűsós vizek ára 479 Ft/0.7l
- Auchan: még olcsóbban kínálja a keserűvizeket: 439 Ft-ért megvehetjük ugyanezeket a termékeket
Címlapkép: Getty Images