A kizárólag magyar tulajdonosok alkotta Green Divízió Kft. évek óta szállít ázsiai piacokra víziszárnyas-alapanyagokat. Orosházán a 2014 óta üzemelő vágóhídról ezek a termékek a több száz japán étteremben kapható fogásokban népszerűsítik a magyar termelőket és termékeiket.
A magyar baromfiipar bölcsőjének számító vállalatot 1896-ban alapította az olasz Bernardinelli család Orosházán. Nem véletlenül települt a feldolgozó éppen a vasútállomás szomszédságába: az volt a cél, vagonszámra lehessen Strasbourgba libamájat szállítani jégen hűtve. Napjainkban az ugyanazon telephelyen működő Pannon Fine Food Kft.
- olvashatjuk a megyei napilapban.
100 százalékban magyar tulajdonú vállalat – a légi közlekedés és az egyedülálló hűtési technológiának is köszönhetően a világ minden tájára képes eljuttatni Orosházáról a feldolgozott hízottvízibaromfi-termékeket.
A világ gazdaságát minden téren sújtó pandémia mellett idén ez az ágazat Békés megyében – legalábbis eddig – megúszta a madárinfluenzát. Piacaik igényeit ezért a megszokott kiváló minőségben képesek ellátni - nyilatkozta a lapnak Pannon Fine Food Kft. ügyvezető igazgatója, Nyeste Lajos.
Nemcsak Japánban népszerű a magyar vízibaromfi
Az orosházi ternékek egyébként ott vannak az Európai Unión kívül Kanadában, Japánban, Szingapúrban, Thaiföldön, Hongkongban, továbbá a közel-keleti muszlim közösségek piacain is. A cég kereskedői folyamatosan végzik a piackutatást.
Folyamatosan szállítjuk a kacsamellet Japánba, mert valóban az egyik legnagyobb étteremlánc készít a magyar alapanyagokból ételeket napi kínálataihoz. Úgy értesültünk, hogy a fogásokhoz országismertető, zászló is tartozik
– tette hozzá a cégvezető.
Címlapkép: Getty Images