A következő években Magyarország számos egészségügyi, gazdasági és szociális krízissel nézhet majd szembe. Az európai egészségügyi statisztikákat áttekintve kiderül, hogy hazánk számos téren lemaradással küzd, nem csak uniós viszonylatban - derült ki a Pénzcentrum cikkéből.
Kezdjük mindjárt egy sokkoló ténnyel, ahogy a Pénzcentrum cikkéből kiderült, a hazai egészségügyre fordított kiadások a GDP arányában elmaradnak a legtöbb EU-s tagállamhoz képest, miközben rendkívül magas a megelőzhető halálozások száma. Krónikus betegségekben is élen járunk, ami nem csoda a kockázati tényezők statisztikáinak tükrében, mint a dohányzás vagy a túlsúly. Számos tényező járul hozzá ahhoz is, hogy a betegségmegelőzés kevéssé hatékony hazánkban, miközben rengeteget konzultálnak a magyar betegek orvosaikkal, és hosszú időt töltenek felépüléssel a kórházakban.
A cikkben a lap sorra veszi azokat a főbb tényezőket, amelyek megmutatják, hogyan teljesít a magyar egészségügy európai viszonylatban. Ezeken a mutatókon javítva a magyar emberek egészségi állapota, így életminősége is jelentősen javulhatna, élettarma hosszabbodhatna.
Íme, a vizsgált mutatók, amiben nagy gondok mutatkoznak:
- Várható élettartam
- Egészségben töltött évek
- Krónikus betegek
- Egészségtelen életmód
- Vezető halálokok
- Megelőzhető és elkerülhető halálozások
- Betegségmegelőzés és GDP
- Kórházi ápolási idő hossza
- Immunizáltság
- Orvosok és betegek
A cikk folytatása a Pénzcentrumon olvasható!
Címlapkép: Getty Images