Újra működik a gyereksebészet Szegeden, miután az NNGYK hatósági eljárás keretében kötelezte a szolgáltatót, hogy haladéktalanul biztosítsa a helyi szakellátást a területi ellátási kötelezettségének.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közleményt adott ki, mely szerint hétfőn napon helyre állt a rend.
Az NNGYK hatósági eljárásai során minden esetben a betegbiztonságot tartja szem előtt. Ez történt az SZTE gyermeksebészeti ellátásra szánt műtője esetében is, amely nem felelt meg a szakmai követelményeknek és a jogszabályban előírtaknak. Az NNGYK hatósági eljárás keretében kötelezte a szolgáltatót, hogy haladéktalanul biztosítsa a helyi szakellátást a területi ellátási kötelezettségének és a magas progresszivitási szintnek megfelelően. Az ellátás folytatásának feltétele egy olyan gyermeksebészeti szakmának megfelelő műtőblokk biztosítása, amely megfelel a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, szakmai szabályoknak. Az SZTE a mai napon eleget tett a határozatban foglaltaknak és kijelölte a biztonságos és megfelelő gyermeksebészeti beavatkozások elvégzésre alkalmas műtőblokkot, így a gyermeksebészeti ellátás a régióban biztosított
– olvasható az NNGYK közleményében.
A 24.hu beszámolója szerint a Magyar Orvosi Kamara április 16-án értesült arról, hogy a „dél-alföldi régió legmagasabb szintű gyermeksebészeti ellátását biztosító Szegedi Tudományegyetem (SZTE) gyermeksebészeti műtőjét annak alkalmatlansága miatt leállították, így a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kijelölő határozata a Kecskemét – Szeged – Békéscsaba tengely ellátását Pécs, Budapest, Debrecen központjaiba helyezte át”.
A Népszava arról írt a hétfői számában, hogy Szegeden hét hete gyakorlatilag nincs gyermeksebészeti és traumatológiai ellátás. A lap szerint több mint 200 tervezett műtét maradt el és 40-50 akut beteget küldtek tovább távolabbi intézménybe.
Szinte valamennyi műtétre vagy egyéb sebészeti beavatkozásra szoruló gyermeket a pécsi vagy a debreceni egyetemi centrumokba, illetve a fővárosba utaztatnak. Van, akit mentővel visznek, de előfordul, hogy a szülő saját gépkocsival vág neki 175 vagy 225 kilométeres útnak
– írta a lap.
Az NNGYK erre azt reagálta, hogy „egyetlen beteg gyermek sem marad ellátatlanul, így Szegeden sem volt olyan gyermek, aki ne kapta volna meg az azonnali szükséges ellátást. A sajtóban megjelentekkel ellentétben a folyamatos egészségügyi ellátásról a hatóságok és az egészségügyi szolgáltatók megfelelő helyettesítő szolgáltató kijelölésével gondoskodnak”.
Címlapkép: Getty Images