A lovakat lelövik, ugye? Mára teljesen eltűntek a magyar földekről – miért mondtak le róluk a gazdák?
Pár évtizeddel ezelőtt a lovak még a mezőgazdaság alapkövei voltak, mára azonban ez megváltozott. Szinte teljesen kikoptak az egész szektorból, pedig lehetne még bennük potenciál - nyilatkozta Pap István Tibor, a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének elnöke az Agrárszektornak. A szakember azt is elárulta, hogy Magyarországon sem a lovas kultúrában sem és a gasztrokultúrában sincs jelen jelentős részben a lóhúsfogyasztás.
Magyarországon a lovakat legfőképpen sport-, hobbi-, turisztikai és hagyományőrzésre tartják. A tenyésztők többsége lovassportágakat jelöl meg célként, például díjugratást, díjlovaglást, lovastusát és fogathajtást. A lótenyésztéssel kapcsolatos szakmák iránti érdeklődés a fiatalok körében nő, különösen a szakképzés és felsőoktatás terén - derült ki az Agrárszektor cikkéből.
Pap István Tibor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem szakembere, hangsúlyozta, hogy az oktatási rendszer fejlesztése szükséges ahhoz, hogy a lótenyésztési ágazat megfelelő számú szakembert vonzzon. Kiemelte, hogy a díjugratás a legnépszerűbb szakág, de a magyar fajták is kedveltek a hobbi lovasok és hagyományőrzők körében. Az őshonos fajták tenyésztését támogató pályázati rendszer szintén hozzájárul e szegmens fejlődéséhez.
A rendszerváltás után jelentős változások történtek a lótenyésztésben, amikor a magyar tenyésztők is hozzáférhettek a nyugati piacokhoz. Ma már a magyar lótenyésztés a globális lótenyésztés részeként működik, beleértve a genetikai és biotechnológiai együttműködéseket, például mélyhűtött szaporítóanyagok beszerzését és nemzetközi online embrió aukciókat.
A lovak mezőgazdasági szerepe azonban csökkent, bár a szakértők szerint még mindig van lehetőség a lovak alkalmazására a mezőgazdaságban, például a fenntarthatósági okok miatt. Pap István Tibor elmondta, hogy a jelenlegi mezőgazdasági technológiák mellett a lovak használata nem elterjedt, de speciális feladatok ellátásához még mindig versenyképes megoldás lehet.
A lóhús fogyasztása hazánkban nem elterjedt, ami részben a kultúra hiányának tudható be, bár a lóhús tápértéke és íze kedvező.
Európában azonban van kereslet a lóhúsra, és Magyarország is részt vesz a vágólókereskedelemben, főként exportőrként.
A teljes cikk az Agrárszektoron olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)