Október elején piros fekélyek jelentek meg a Vadkerti-tavon fogott pontyokon, mind a tő- és tükörpontyoknál. A szakértők szerint bakteriális vagy gombás fertőzés is okozhatja a problémát, de a vízminőség és a halak stresszhelyzete is hozzájárulhatott a jelenséghez - derült ki a Pecaverzum cikkéből.
A soltvadkerti Vadkerti-tavon október 1-jén és 2-án fogott pontyokon piros fekélyek voltak. A két nap alatt fogott hét ponty közül mind fekélyes volt, a tőpontyok és a tükörpontyok egyaránt érintettek voltak. Azt szeretnénk kérdezni, hogy mitől lehet ez, és mivel lehetne kezelni
– írta Sz. I. és M. K. a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatának címzett levelében.
Az érdeklődő pecások hozzátették, hogy korábban algapusztulás is történt a tavon.
Az MHTT a válaszában leírta, hogy a képeken kezdődő pikkelytasak-gyulladások láthatók, amelyek még nem terjedtek be az izomzatba.
Ezeket a gyulladásokat baktériumok okozzák, melyeket rendszerint valamilyen parazita terjeszt
– amit a szakértők ezúttal nem látnak a képen, ezért lehetséges tartják, hogy a paraziták az említett algapusztulással egyidőben elhagyták a pontyokat.
Nem kell azonban túlzottan aggódni, mert az MHTT szerint a jó kondícióban lévő pontyok feltehetően még a telelés előtt leküzdik ezt a betegséget.
A baktériumok ellen gyógykezelési javaslatot ugyanakkor nem tudunk ajánlani, mert étkezésre szánt halaknak antibiotikum nem adható
– fűzték hozzá a szakemberek.
Címlapkép: Getty Images