„A fehér ételekről gyakran úgy vélik, hogy tápanyag-szegények, azonban a gombákra ez nem igaz” – mondta Mitzi Dulan a GoodHouseKeeping-nek, aki elárulta, hogy a gomba rendkívül sok ásványi anyagot tartalmaz. Sőt, olyanokat is, amelyek a növényi eredetű élelmiszerekben gyakran nem találhatóak meg, mint például a szelén, kálium, réz, vas és a foszfor. Mutatjuk, hogy miért érdemes minél több gombát fogyasztanod!
A gomba fiatalít
Egy 2017-es tanulmány szerint a gomba két antioxidáns, az ergothioneine és a glutation szupermagas koncentrációját tartalmazza. Ez a két antioxidáns rendkívül keményen dolgozik azon, hogy megvédjék a testet a fiziológiai stressztől, ami az öregedés látható jeleiért (pl. ráncok) okolható.
A gomba védi az agyat
Az említett két antioxidáns szintén segíthet a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór megelőzésében. A kutatók azt javasolják, hogy 5 gombafejet kellene fogyasztani naponta a neurológiai betegségek kockázatának csökkentése érdekében.
A gomba serkenti a memóriát
A gombának van még egy mentális problémákkal összefüggő előnye. A Szingapúri Nemzeti Egyetem kutatói egy 2019-es tanulmányban megállapították, hogy a gomba heti kétszeri fogyasztásával csökkenthető a kognitív hanyatlás esélye.
A gomba segíti a szív egészségét
Biztosan te is megfigyelted, hogyha gombával készült ételt készítesz, akkor kevesebb sót kell hozzáadni az ételhez, mivel glutamát-ribonukleotidokat tartalmaz. Ezek a vegyületek sós-unami ízűek, melyek nem befolyásolják a vérnyomást és a szívbetegségek kockázatát. Egy bögre gomba csak 5 mg nátriumot tartalmaz. A gomba kiválóan helyettesíti a vörös húsokat az ételekben, melyek sok kalóriát, zsírt és koleszterint tartalmaznak, amelyeknek a túlzott bevitele nem egészséges az emberi szervezetre nézve.
A gomba segít a csontok erősítésében
A boltokban egyes gombáknak a csomagolásán megtalálható az UVB jelzés, ami azt jelenti, hogy ezek a termékek a növekedési időszak alatt napfénynek voltak kitéve, nem úgy, mint a sötétben termesztett gombák. Ezáltal az ergoszterin nevű vegyületek közvetlenül a D-vitaminná alakultak át, ami azt jelenti, hogy 85 gramm gomba fogyasztása fedezi a szervezet napi D-vitamin iránti igényét, ami segít a csontok egészségét megőrizni.
A gomba energiát ad
A gombák B-vitaminokban gazdagok: riboflavint, folátot, tiamint, pantoténsavat és niacint, tehát B2, B9, B1, B5 és B3 vitamint is tartalmaznak bőségesen. Ezek elősegítik a szervezet, hogy az ételből hatékonyan alakítsa át az energiát, valamint hozzájárulnak a vörösvértestek termeléséhez, amelyek a test oxigénszállításában játszanak fontos szerepet.
Forrás: GoodHouseKeeping