Néprajzi hagyományaink szerint a bő lére eresztett halpaprikás és a halászlé azonos fogás. A halászlé recept ősének számító ételt először Rézi néni Szegeden megjelent szakácskönyvében fedezhetjük fel halpaprikás halászosan néven. A halászos elkészítés pedig arra utal, hogy minden alapanyagot egyszerre teszünk a kondérba.
Az eredeti halászlé titka a népi szokás alapján az elkészítési módban, a jó minőségű halban és a megfelelő kellékek, vagyis fűszerek, paprika és vöröshagyma hozzáadásában rejlik. Ennek ellenére mégse mondhatjuk, hogy egy valódi halászlé recept van, amit halászlé néven az asztalra tehetnénk.
Milyen halból készül a halászlé?
Egy régi mondás szerint a jó balatoni halászlé egyharmad ponty, egyharmad apró hal és egyharmad ragadózó halból készül.
A népi hagyományokat követve a halászlé sokféle elkészítési módja közül válogathatunk, ám megegyeznek a vélemények arról, hogy a jó magyar halászlé alapja a ponty. Ennek ellenére számos házi praktikától, titkos fogástól, összetevőtől és helyi jellegzetességtől válik egyedivé a halászlé recept.
Szegedi halászlé, bajai halászlé, balatoni halászlé, tiszai halászlé…
A magyaros halászlé kapcsán három nagy fő csoportot különböztethetünk meg: a dunai halászlé, balatoni halászlé és tiszai halászlé. Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak ezek a típusok léteznek. A dunai halászleveket minden városban másként készítik és gyakran tésztával fogyasztják. A mohácsi halászlé például metélttésztával készül, a bajai halászlé pedig gyufatésztával és előbb a levét fogyasztják el. A bajai halászlé készítésénél „bűnnek számít” a passzírozás, a szegedi halászlé főzésénél, azonban először alaplevet készítenek aprólékkal, hagymával és paprikával, majd a passzírozás után ebben főzik meg a ponty szeleteket. Egy adag szegedi halászlé tálalásánál, ezért jóval sűrűbb, testesebb ételre számíthatunk, mint a bajai halászlé. A balatoni halászlé titka a felhasznált hal megfelelő arányain kívül a főzés befejezése előtt egy pohár könnyű fehérbor az ételbe. Így válhat a halászlé igazi balatoni fogássá.
Az eredeti halászlé egyszerűen
Megtisztítjuk és lefilézzük a halat, majd a húsát kockára vágjuk, de a fej- és farokrészt meghagyjuk. A hagymát olajon pároljuk és hozzáadjuk a paprikát és a paradicsomot. Ezt követően beletesszük a fejet és a farokrészt, felöntjük vízzel és egy halászlékockával 40-45 perc alatt közepes lándon puhára főzzük. Az elkészült halról leszedjük a húst, majd zöldséggel és lével átpasszírozzuk. Ha kell adjunk még hozzá vizet (kb. 3 literre van szükség) és ügyeljünk a szálkákra. Öntsük bográcsba az alaplevet és adjuk hozzá a halat. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük ízlés szerint, majd főzzük puhára.
A halászlé hozzávalói:
2 kg ponty
1 kg törpeharcsa
3 ek olaj
2 db vöröshagyma
1 db paprika
1 db paradicsom
só
csípős fűszerpaprika
6 db halászlékocka
4 l víz
Címlapkép: Getty Images