Az Innovációs és Technológiai Minisztérium végzett hagyományos év végi vizsgálatával, aminek keretében 22 virslit teszteltek. Arra voltak kíváncsiak, hogy összetételükben eltérnek-e a csomagoláson olvasható tájékoztatástól. A minisztérium Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumában lefolytatott ellenőrzés a termékek fehérje-, zsír-, nedvesség- és sótartalmára, szójamentességére terjedt ki.
Mint kiderült, két gyártó nem tartotta be a Magyar Élelmiszerkönyv előírásait: úgy találták, hogy a termékeik címkéjén szereplő tájékoztatás megtévesztő volt.
A két nem megfelelőnek bizonyult virsli közül
az egyik zsírtartalma meghaladta, fehérjetartalma pedig nem érte el a címkén feltüntetett értéket. A másikban minimális mennyiségben ugyan, de kimutatható volt a szójafehérje jelenléte, amely azonban sem az összetevők felsorolásában, sem figyelmeztetés formájában nem szerepelt a csomagoláson.
A szója allergén összetevő, ezért feltüntetése kötelező lett volna. A tájékoztatással kapcsolatos hiányosságok megtévesztő gyakorlatnak minősülnek, a fogyasztóvédelmi hatóság eljárást indított, a gyártókat a valósághoz hű címkék elhelyezésére kötelezi.
A vizsgált virslik adatai a tudatos vásárlói döntések elősegítése érdekében a fogyasztóvédelmi honlapon elérhetőek.
Az ITM által elrendelt rendszeres vizsgálatok célja, hogy a vásárlók az előírásoknak mindenben megfelelő termékek közül válogathassanak. Az ünnepi időszakban a fogyasztóvédelem fokozott jelenléttel, tematikus termékellenőrzésekkel védi a magyar családokat.
Címlapkép: Getty Images