Március 15-i menüajánló: így étkeztek őseink a forradalom és szabadságharc idejében
Ma van március 15-e, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitöréséről emlékezünk meg. Mit érdemes tudni az ünnepről, annak gasztronómiai vonatkozásában?
Ma van március 15-e, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitöréséről emlékezünk meg. Mit érdemes tudni az ünnepről, annak gasztronómiai vonatkozásában?
Tudtad, ha szilveszterkor sütizel, akkor az egész éved édes lesz, de ha csirkét eszel, oda a szerencséd? További titkokat is elárulunk, amikben dédanyáink hittek, de hozunk pár receptet is, amikkel garantáltan jól kezdődhet az új esztendő!
A vásárlókat idén is széles termékpaletta várja a boltokban, természetesen a hagyományos virslik teszik ki a kínálat jelentős részét, ugyanakkor kisebb mennyiségben különleges, chilis, sajtos változatok is kaphatók.
A magyarok szeretnek válogatni, ha virsliről van szó: nem véletlenül, hiszen a virsli ma is a leggyakrabban fogyasztott élelmiszereink közé tartozik. Na de mi alapján választunk?
Fertőzött virslit hívott vissza a Nébih, ugyanis akár agyhártyagyulladást is okozhat! Ha ilyen terméket vásároltál, akár blokk nélkül is, azonnal visszaviheted az Aldiba!
Az év utolsó hónapjában 20-25%-kal több virslit vásárolnak, mint más hónapokban. Érdemes a csomagoláson megnézni az ovális pecsétet, ami tartalmazza az utolsó gyártási folyamat helyét. HU = Magyarország. Válasszuk a hazait!
Bár a virsli is saját bőrén érzi a gazdasági nehézségeket, annyi azonban megnyugtató, hogy szilveszter előtt sem kell hiányra készülni. Viszont átlagosan harmadával emelkedett az ára, úgyhogy ideje nekiállni, és megtanulni a házi virsli töltését!
Az éves virslifogyasztás 20 százaléka a szilveszterhez kötődik. Tavaly 13%-kal többet, összesen 5,5 milliárd forintot költöttünk virslire, szilveszterkor jellemzően az előrecsomagolt, egykilós kiszerelés volt a legkeresettebb.
A lencseleves kihagyhatatlan, de így próbáltad már? Ráadásul az aprószemű finomságok nem csak szerencsét hoznak, de mennyei falatok is készülnek belőlük.
Szerencsét hozó szilveszteri falatok és Dom Pérignon ajándéka
A bevásárlókosarakba régen gyakran kerültek ilyen készítmények, azonban a kedvezőtlen gazdasági helyzet hatására minőségi váltás és mennyiségi csökkenés történt.
Minden szilveszteri buli kötelező kelléke valamilyen virslis finomság, legyen szó hideg vendégváró fogásokról vagy meleg főételekről. Na de hogyan készítsük el „már megint”?
A virsli nem hiányozhat a szilveszteri asztalról, de a magyar lakosság 59 százalékkal a harmadik helyre sorolja a gyorsan elkészíthető meleg ételek ranglistáján a 75 százalékkal vezető rántotta és a 69 százalékos népszerűségű melegszendvics után.
A magyar lakosság 95 százaléka rendszeresen fogyaszt virslit, negyedük viszont egyáltalán nincs tisztában azzal, hogy miből készül - ez derült ki a PICK Szeged Zrt. reprezentatív kutatásából.
A pazarlás, vagyis a feleslegesen kidobott élelmiszerek mennyisége 2019-re 31,9 kg-ra mérséklődött, a legfrissebb adat pedig 25,2 kg. Ez nagyon sok kidobott ételt jelent, de ügyesen átgondolva ezeket újra is hasznosíthatjuk.
A juhbeles a legkelendőbb, de már vegán virslit is vásárolhatnak azok, akik nem kedvelik a húst. Szilveszter előtt a pápai húsüzem virslijei közül a legkelendőbb és egyben a legjobb minőségű a juhbeles.
Elterjed népi babona például, hogy az új esztendő első napján nem szabad megszabadulni a szeméttől, mert azzal a szerencse is távozik az otthonunkból. A népi hiedelmek az étkezésre is vonatkoznak. Hogy miként? Most kiderül.
Nincs igazi szilveszteri trakta legalább pár szál virsli nélkül. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) ezért minden évben e termékek laborellenőrzésével zárja fogyasztóvédelmi vizsgálatait. 2021-ben húszból öt virslinél tapasztaltak valamilyen hibát.
Némileg lassult a koronavírus-járvány miatt a magasabb hústartalmú, nem műbélbe töltött, drágább virslik iránti kereslet erősödése; az év végén egyébként hagyományosan az időarányosnál 20-25 százalékkal többet vásárol a lakosság ebből a termékből.
A 10 fős zsűri a vírusvédelmi előírásoknak megfelelően, az elvárt higiéniai feltételeket biztosítva, egymástól kellő távolságra, a kóstolás idején kívül maszkban tesztelte a virsliket. Mutatjuk, melyik győzött!