Mi az első dolog, ami a külföldieknek eszébe jut Magyarországról? Hát az igazi jó gulyásleves gazdagon, sok lével és hússal. Ebben a cikkünkben részletesen leírjuk, hogyan zajlik a babgulyás készítése egy kis fordulattal: ez egy csülkös babgulyás recept! Szó sincs róla, hogy hanyagoljuk a marhalábszárat, a babgulyás nélküle nem is lenne az igazi, csupán felturbózzuk a füstölt csülök mennyei ízével. Receptünk során leírjuk, hogy a babgulyás milyen babból, milyen húsból készül, illetve adunk néhány tippet, hogy a babgulyás mellé mi illik.
Mikor készítsük?
Bármikor! A babgulyás egy tipikus magyaros étel, amit minden alkalommal szívesen látunk az asztalnál. Mi azt tanácsoljuk, amint jön a jó idő, vegyük elő ezt a receptet, továbbá azt javasoljuk még, hogy a babgulyás bográcsban készüljön, mert semmi sem hasonlítható a szabad tűzön főtt étel ízéhez!
Milyen húsból készül a babgulyás?
A babgulyás általában marhanyakból, marhalábszárból készül. Ezek a húsok tipikus pörkölt-alapanyagok, állaguk és ízük tökéletesen megfelel ezeknek az ételeknek a készítéséhez. A babgulyás csülökből is gyakran készül, de nem egyedüli alapanyaga. Nem összekeverendő a babgulyás és a csülkös bableves!
A babgulyás milyen babból készül?
Fejtettbab, szárazbab a megfelelő alapanyag ehhez a recepthez. A konzerveket felejtsük el!
A csülkös babgulyás hozzávalói:
- 1.5 kg füstölt sertéscsülök
- 2.5 kg marhalábszár
- 2 ek disznózsír vagy olaj
- 5 fej vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
- 2 db paradicsom
- 3 db zöldpaprika (csípős)
- 3 db tv paprika
- 2 db sárgarépa
- 2 db fehérrépa
- 1 fél zellergumó
- 4 db babérlevél
- ½ kg fejtett bab
- 1 ek őrölt fűszerkömény
- só és bors ízlés szerint
- 3-4 ek fűszerpaprika
- 3 l víz
- 1 csokor petrezselyem
Hogyan készül a babgulyás?
- Ha a babgulyás csülökből készül, szükségünk van előkészületekre: a füstölt csülköt külön elő kell főznünk erősen sós íze miatt. A csülök sokáig fő, szánjunk rá akár több órát is. A kész csülköt hagyjuk elhűlni, majd daraboljuk föl. A babot áztassuk be előző éjszakára!
- A babgulyás készítése a pörköltalappal kezdődik: a zsíron üvegesre pároljuk a hagymát, fokhagymát, majd hozzáadjuk a marhahúst, amit sóval, borssal, őrölt köménnyel, kifehéredés után pedig őrölt pirospaprikával ízesítünk. Néhány perc múlva hozzáadjuk paprikákat, paradicsomokat, a babérlevelet és addig főzzük, míg a hús el nem kezd barnulni, a zöldségek pedig meg nem puhultak.
- A félkész pörköltet felöntjük vízzel: ekkor tesszük bele a felkarikázott zöldségeket, majd a babot. Addig főzzük, míg a hozzávalók puhák nem lesznek és ízesítsük tovább, hogy olyan legyen a babgulyás ahogy mi szeretjük!
- A főtt csülökkockák az utolsó félórában kerüljenek a bográcsba. A kész babgulyásba dobjuk bele az apróra vágott petrezselymet. Ha még jobban meg akarjuk bolondítani az ízeket, készíthetünk hozzá házi csipetkét, vagy tejfölös habarást, ahogy a csülkös bableves esetében szokták, de tálalhatjuk egy kanál tejföllel is.
A babgulyás mellé mi illik?
A babgulyás egy nagyon gazdag, zsíros egytálétel, amit általában kenyérrel eszünk. Annak ellenére, hogy ez egy leves, főételként funkcionál, mert annyira tartalmas és laktató, viszont mindig marad hely a gyomrunkban még egy kis desszertnek. Magyaros főétel mellé magyaros desszert dukál, így mi a Gundel palacsintát és az ínycsiklandó aranygaluskát ajánljuk. Édes befejezés lehet a lakoma végén a házi rétes, a túrógombóc, vagy a csőrege is
Címlapkép: Getty Images