A szilvalekvár készítés a szilva felhasználásának leggyakoribb módja, természetesen a klasszikus szilvapálinka mellett. Mindannyiunknak korogni kezd a gyomra, ha eszünkbe jut az igazi házi szilvalekvár íze a Nagyi konyhájából, emellett éppen szilvaszezon van: a kertünkben álló fák roskadásig vannak lédús, hamvas gyümölcsökkel, amelyek alig várják, hogy lekvár legyen belőlük és végül megízesítsenek egy kis házi süteményt. Cikkünkben leírjuk a szilvalekvár főzés hagyományos útját, emellett bemutatunk egy egészen új megközelítést is, ugyanis a szilvalekvár sütőben is elkészíthető, sőt, nagyon finom is!
A szilvalekvár hozzávalói
- 5 kg szilva
- 650g kristálycukor (készíthetjük kevesebbel is, sőt, ha jó édes a szilva, ki is hagyhatjuk!)
- 1 citrom leve
- 1 dl almaecet
- 1-2 ek őrölt fahéj (ízlés szerint)
- szükség szerint 1-2 tasak dzsemfix
A szilvalekvár főzése
Elsőként a szilvalekvár készítés hagyományos útját mutatjuk be: a szilvalekvár főzése így garantáltan pofonegyszerű feladat, sőt, remek szórakozás is! A következő lépéseket kell követnünk:
- Mossuk meg a szilvákat, majd magozzuk ki és szeleteljük viszonylag kisebb darabokra.
- Tegyük a szilvát az ecettel, a citromlével, a fahéjjal és a cukorral egy nagy lábasba és kis tűzön főzzük pépesre, ez 5-6 órát biztosan igénybe vesz, de eltarthat akár 8 órán keresztül is! Néha keverjük meg!
- Ha túl folyékonynak találjuk, adhatunk hozzá dzsemfixet a végén!
- Hagyjuk a szilvalekvárt félig kihűlni, majd adagoljuk befőttes üvegekbe. Hűljön fedő nélkül langyosra, majd csavarjuk rá a tetőket, állítsuk egy időre fejre az üvegeket és már kész is a finom szilvalekvár!
Szilvalekvár sütőben
A szilvalekvár főzése mellett a szilvalekvár sütőben is készülhet: ez is elterjedt formája a lekvárkészítésnek. Ha valami újdonságot szeretnénk bevinni szakácsművészetünkbe, próbáljuk ki ezt a nagyszerű szilvalekvár receptet!
- Az alaposan megmosott szilvákat vágjuk félbe és helyezzük egy nagy tepsibe héjukkal lefelé.
- Szórjuk meg a szilvákat cukorral, öntsük rájuk a citromlevet és az ecetet, majd a legvégén ízlésünkhöz mérten hintsük meg fahéjjal.
- 200°-ra előmelegített sütőben süssük lefóliázva 1 órán keresztül, majd távolítsuk el az alufóliát és keverjük meg a készülő szilvalekvárt.
- 150°-on süssük tovább, félóránként keverjük meg, míg pépes nem lesz, majd el is készült a szilvalekvár sütőben sütve!
- Adagoljuk befőttes üvegekbe még melegen, majd helyezzük rájuk a fedőt és fordítsuk őket fejjel lefelé, végül már mehet is a kamrába!
Címlapkép: Getty Images