A karácsony sokunk számára a legfontosabb ünnep az esztendőben, ezért megkülönböztetett figyelemmel készülünk rá. A hagyományok feltámasztása, megőrzése sok munka, de sok öröm forrása is. Tapasztalatom szerint az édesfűszeres illatok perceken belül a konyhába csalogatják a család apraja-nagyját. A “pepecselős” sütés jó alkalom a meghitt együttlétre, és különösen a gyerekek miatt fontos. Ezeknek az élményeknek hosszú évek múlva is megmarad a lenyomatuk, illatuk
- valja Lajos Mari, az ismert és sokak számára kedves szakács.
Szavaival a legtöbben egyetértünk, hiszen az ünnepek előtt még azok is receptvadászatba kezdenek, akik amúgy nem kimondottan konyhatündérek. Nem csoda, egy jól sikerült sütemény, minden szívet megmelenget az ünnepi asztal körül, nem beszélve arról, mennyi emléket tud felídézni egy-egy falat édesség. A magyar családok körében is elterjedt szokás, hogy a nagymama féltett receptjei ilyenkor előkerülnek, gyermekek és unokák gondolják őket tovább vagy épp élesztik fel velük a családi hagyományokat.
Mi most a régi, hagyományos magyar konyha legkedvesebb receptjeit hoztuk el. Lássuk, mi kerül a legtöbb ünnepi asztalra Magyarországon!
Omlós, ünnepi bejgli
Hozzávalók:
- 1 kg finomliszt
- 45 dkg margarin
- 10 dkg porcukor
- 1 dkg só
- 3 dkg friss élesztő
- 2 db tojássárgája
- 27 dkg tej
- 60 dkg cukor
- 2dl víz
- 1 db citrom
- vaníliás cukor
- mazsola
- méz
- töltelékhez 1 kg mák vagy 1 kg dió
Elkészítés:
A hozzávalókat kikészítjük, kimérjük, a lisztet átszitáljuk. Ezután begyúrjuk a tésztát: az élesztőt kevés hideg tejben csomómentesen elkeverjük. A maradék tejbe beleütjük a tojássárgákat és a sót is. A lisztet, a margarint, a porcukrot és az élesztős tejet egy nagy tálba tesszük, és jól begyúrjuk.
A töltelékhez a cukrot felforraljuk a vízzel, majd leforrázzuk vele a darált diót vagy mákot. Ízlés szerint ízesítjük reszelt citromhéjjal, vaníliás cukorral, mazsolával vagy mézzel.
A bejgli formázásához 30 dkg-os darabokat mérünk ki a tésztából, majd a töltlékből 25 dkg-ot. 5 db tésztacipót formázunk belőle, amit egyenként 22 x 28 cm-es téglalappá nyújtunk.
A készre formázott bejglit tojássárgájával vékonyan lekenjük, és hűvös helyre rakjuk, hogy ne kezdjen el megkelni. Miután megszáradt a felületén a tojás, és már nem ragad, lekenhetjük tojásfehérjével, és hagyhatjuk melegebb helyen a kelesztéshez. 10-20 perces kelesztés után már láthatók a repedések a felületén, és készen áll a sütésre.
Mielőtt megsütnénk a bejglit, kissé megszurkáljuk a tészta felületét. Végül 160 fokon aranybarnára sütjük őket.
Tökéletes zserbó
Hozzávalók:
A tésztához:
- 20 dkg búzaliszt (BL55)
- 10 dkg vaj
- 2 dkg porcukor
- 1 db tojássárgája
- 0,4 dl tej
- só
- 8 g élesztő
- 1 g sütőpor
A töltelékhez:
- 10 dkg kristálycukor
- 22 dkg darált dió
- csipetnyi őrölt fahéj
- 1 db citrom reszelt héja
- 40 dkg sárgabarackdzsem
A bevonathoz:
- 10 dkg étcsokoládé
Elkészítés:
A tésztához az összes összetevőt kimérjük egy nagy keverőtálba és jó alaposan összegyúrjuk. Ha elkészült, lisztezett munkafelületen hengert formázunk a tésztából, folpackba csomagoljuk, majd 30 percre hűtőbe tesszük. Ha kihűlt, négy egyenlő részre osztjuk.
Mindig csak annyi tésztát vegyünk elő a hűtőből, amennyivel éppen dolgozunk – ez nagyon fontos, mert hideg tésztával sokkal könnyebb dolgozni!
Az első darab tésztát kivesszük a hűtőből, majd kinyújtjuk akkorára, hogy a 20x25 cm-es tepsinket teljesen ki tudjuk vele bélelni. Ne ijedjünk meg, ha nagyon vékony, a sütőben meg fog emelkedni és vastagabb lesz a végeredmény.
A tölteléknek szánt lekvárt 3 egyenlő részre osztjuk, és egy adagot rákenünk a tésztára.
Egy tálban összekeverjük a darált diót, a kristálycukrot, fahéjat, és a citromhéjat. Ezt a diós keveréket is 3 egyenlő részre, osztjuk és a harmadával megszórjuk baracklekváros réteget.
Ezután kivesszük a hűtőből a második darab tésztát, ezt már igyekezzünk csak akkora méretűre nyújtani amekkora a tepsink és fedjük be vele az előző rétegeket. Így haladunk sorba a további réteg tésztákkal és töltelékekkel.
A legutolsó, záró réteg kinyújtott tészta lesz. Ezt villával megszurkáljuk, hogy a gőz könnyebben távozhasson. Konyhai hőmérsékleten egy órát pihentetjük.
Ezután a süteményt a 185 fokra előmelegített sütőbe és kb. 50 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd hideg helyen, legalább egy éjszakát dermedni.
A süteményt, mielőtt bevonjuk csokoládéval, kifordítjuk a tepsiből úgy, hogy az eddigi alja kerüljön most felülre – ez a felület sokkal simább, egyenletesebb, így szebben tudjuk majd bevonni. A csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk, majd egy cukrászspakli, vagy szélesebb élű kés segítségével kenjük elkenjük a sütemény tetején.
Hűvös helyen hagyjuk teljesen kihűlni, hogy a bevonat is teljesen megdermedjen. Forróvizes késsel szeleteljük, hogy a bevonat ne repedjen meg.
Igazi mézeskalács
Hozzávalók:
- 34 dkg finomliszt
- 20 dkg méz
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1 csipet só
- 2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
- 2 db tojássárgája
- 12 dkg vaj
Elkészítés:
Összekeverjük a száraz hozzávalókat: a lisztet, a fúűszerkeveréket, a szódabikarbónát és a csipet sót.
Hozzáadjuk a mézet, majd elkeverjük.
A vajat mikróban meglágyítjuk (kb. 20-25 mp, nem olvasztjuk!), majd ezt is hozzákeverjük.
Hozzáadjuk a tojássárgákat is, majd alaposan összedolgozzuk a tésztát. Mivel ragadós, érdemes nem kézzel, hanem pl. szilikon kislapáttal jól eldolgozni, keverni, nyomogatni, legyen teljesen homogén az anyag.
Fóliába csomagoljuk, és legalább 6-8 órát pihentetjük hűtőben. Érdemes este bekeverni, és éjszaka pihenhet a tészta.
Lisztezett felületen átgyúrjuk a tésztát, hogy ne törjön, majd 0,5 cm vastagságúra nyújtjuk.
Tetszőleges formákkal kiszaggatjuk, sűtőpapírral bélelt tepsire helyezzük.
180 C fokon 12-15 percet sütjük. Sütés közben figyeljük, hogy ne égjen meg a széle. Akkor jó, ha megemelkedett, és a szélek megpirultak picit.
A sütőből kivéve megvárjuk, míg teljesen kihűlnek, mivel forrón, frissen törik a kész mézeskalács.
Legegyszerűbb kókuszgolyó
Hozzávalók:
- 50 dkg kekszmorzsa
- 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 20 dkg porcukor
- 20 dkg vaj
- 2 dl tej
- 20 csepp rumaroma
- 20 dkg kókuszreszelék
Elkészítés:
A fenti alapanyagokat összedolgozzuk a kókuszreszelék kivételével.
Vizes kézzel kicsi gombócokat formázunk, és belehempergetjük a kókuszreszelékbe.
2 órára a hűtőbe tesszük, majd elfogyasztjuk!
Szupergyors hókifli
Hozzávalók:
- 175 g tejföl
- 175 g mangalica zsír
- fél csomag sütőpor
- só ízlés szerint
- 400 g finomliszt (és még amennyit felvesz)
- 1 csomag vaníliás cukor
- 100 g sütésálló lekvár (vegyes gyümölcs)
Elkészítés:
A tejfölt, a zsírt, a vaníliás cukrot, a csipet sót, a sütőport, a lisztet összedolgozzuk, addig gyúrjuk, míg egy szép sima tésztát kapunk.
A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, kis köröket szaggatunk belőle, a közepébe teszünk egy darab sütésálló lekvárt, feltekerjük, megformázzuk.
Előmelegített sütőben világos barnára sütjük, és még forrón vaníliás porcukorba forgatjuk a kis kifliket.
Címlapkép: Getty Images