A nyár alatt kifejlődött és beérett, zamatos gyümölcsök sajnos nem maradnak frissek örökké, mennyiségük miatt pedig nem könnyű azonnal elfogyasztani mindent, ami a kertünkben termett, mielőtt veszítenek ízükből és állagukból. Éppen ezért érdemes a háztáji gyümölcsöket valamilyen úton-módon tartósítani; nincs ez máshogy a füge esetében sem. Cikkünkben eláruljuk, hogyan történik a fügelekvár készítése friss gyümölcsből, hogyan készül a fügelekvár cukor nélkül és hogyan tartósítsuk azt, hogy kitartson a fügelekvár télire.
1. Az eredeti fügelekvár recept
A fügelekvár hozzávalói
- 1 kg füge
- 500 g cukor
- 1 citrom leve
- 1 ek őrölt fahéj
- víz
A fügelekvár készítése
- Készítsük elő a fügéket: vágjuk le a végüket, majd negyedeljük fel. Tegyük őket egy fazékba, adjuk hozzá a fahéjat és öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Forraljuk össze, majd törjük át habverővel, krumplinyomóval vagy más konyhai eszközzel.
- Keverjük a fügelekvár alapjához a cukrot, majd főzzük gyakori kavargatás mellett addig, míg sűrű, szirupos lekvár jön létre.
- Adjuk hozzá a citromlevet, ízlés szerint pürésítsük botmixerrel, majd forraljuk tovább, szintén szorgalmasan kevergetve.
- Teszteljük kanálpróbával: mártsunk a lekvárba egy hideg kanalat, majd várjunk egy percet. Ezután, ha elhúzzuk rajta ujjunkat és a lekvár nem folyik össze, készen vagyunk.
- Kerüljön a fügelekvár előzőleg megtisztított, fertőtlenített befőttes üvegekben. Ezeket fordítsuk fejjel lefelé, így hagyjuk állni kb. 30 percen keresztül. A kész fügelekváros üvegeket hagyjuk még egy napon keresztül pihenni, konyharuhával letakarva, hogy lassan hűljenek ki. Ezután mehetnek a kamrába!
2. Fügelekvár cukor nélkül
A füge egy olyan gyümölcs, amely már önmagában is nagyon édes, rengeteg egészséges cukrot tartalmaz, ennek köszönhetően a fügelekvár elkészíthető hozzáadott cukor nélkül is, egy kis eritrit felhasználásával. A fügelekvár cukor nélkül történő elkészítése során járjunk el a fent leírt módon, ám a cukrot helyettesítsük eritrittel. A felfőtt, besűrűsödött gyümölcsöt a végén kóstoljuk meg: ha úgy érezzük, hogy nem elég édes, adjunk hozzá még néhány kanál édesítőszert és forraljuk újra, sűrű kevergetés közben.
A fügelekvár ezesetben is kerüljön előre jól átmosott, fertőtlenített üvegekbe, amelyeket 30 percig fejjel lefelé tartunk, majd lassan, letakarva hagyjuk kihűlni. Miután kihűlt, a fügelekvár mehet is a kamrába a többi, télire eltett gyümölcs mellé. Felbontáskor, ha véletlenül egy kevés penészt találunk a tetején, fölözzük le egy kiskanállal és fogyaszthatjuk is. Felbontás után a fügelekvár hűtőben tartandó.
Fügelekvár hol kapható?
A fügelekvár, habár nem a jól megszokott gyümölcsízek közé tartozik, évről évre népszerűbb termék mind a háztartásokban, mind a boltokban, ennek köszönhetően a fügelekvár bármelyik nagyobb bevásárlólánc üzleteiben vagy kisebb bio boltokban is beszerezhető.
Fügelekvár ár
A fügelekvár ára általában 2000 Ft/ kg-tól kezdődik, de ennél olcsóbb termékekkel is összefuthatunk a szupermarketekben. A fügelekvár ár befolyásoló tényezői a fügelekvár márkája, hogy kézműves termék-e, vagy esetleg bio gazdálkodásból származó élelmiszer – ezek mind emelik a fügelekvár árát.
A fügelekvár készítése: kinek ajánljuk?
A fügelekvár nagyszerű csemege akár sós, akár édes ételek körítéseként; érdekes, egzotikus ízvilágának köszönhetően a fügelekvár fogyasztásával egy kis délies hangulattal dobhatjuk fel a reggeliket, uzsonnákat. A fügelekvár készítése hasznos, ha rengeteg gyümölcs van a kertünkben és nem tudjuk őket frissen elfogyasztani, ugyanis a fügelekvár főzéssel egyszerűen tartósíthatjuk a gyümölcsöket – sőt, spórolhatunk is általa, mert a házi fügelekvár ár szempontjából is sokkal kedvezőbb a boltinál. Mindemellett a fügelekvár főzés izgalmas program lehet kisgyerekes családoknak is. Ne feledjük: a fügelekvár cukor nélkül is elkészíthető egy kis édesítőszer felhasználásával, mert a fügének már önmagában magas a cukortartalma!
Címlapkép: Getty Images