A nyári jó idő egyik legelőnyösebb tulajdonsága a nyaralószezon és a kellemes időjárás mellett a sok friss gyümölcs, amelyeket beszerezhetünk egyenesen a kertünkből, a gyümölcsfákról leszüretelve. Tipikus nyári gyümölcs a meggy, amit számtalan módon hasznosíthatunk: készülhet belőle befőtt, meggybor, lekvár, illetve számos gyümölcsös főétel, például meggyleves vagy meggyszósz.
Cikkünkben a meggyszósz készítése kapcsán ajánlunk tippeket: eláruljuk, hogyan történik a meggyszósz készitése pudinggal, mitől finom és sűrű a meggyszósz. Hogyan készül a meggyszósz egy másik alternatívája, a meggyszósz darával? Milyen ételek illenek a meggyszósz mellé, mik a meggyszósz recept titkai? Mi a különbség a meggyszósz ízvilágában, ha a meggyszósz pudinggal, vagy ha a meggyszósz darával készül?
Mihez illik a meggyszósz?
A meggyszósz a klasszikus magyaros ételek egyike: ha valamiben, hát abban biztosak lehetünk, hogy ilyen ételt nem kínálnak külföldi éttermek étlapjai, annak ellenére, hogy a meggyszósz készitése igazán egyszerű. Magyarországon a meggyszósz egy meggyalapú, lisztes tejjel, vagy más egyszerű konyhai alapanyaggal besűrített főzelék-féleség. A meggyszósz fogyasztása történhet önmagában is, azonban leginkább köretként érdemes használni valamilyen sült vagy főtt hús mellé.
Nagyszerűen illik a meggyszósz sertéskaraj vagy csirkecomb mellé, azonban a tálat érdemes kiegészítenünk egy kevés krumplipürével is, hogy teljes legyen a klasszikus magyaros ízélmény! Az alap meggyszósznál egy fokkal sűrűbb és krémesebb az étel, ha a meggyszósz pudinggal készül el – érdemes megpróbálni! Nézzük, hogyan zajlik a meggyszósz készítése a következő három meggyszósz recept alapján – neked melyik lesz a kedvenced?
1. Alap meggyszósz recept
Hozzávalók
- 500 g meggy (friss vagy fagyasztott)
- 5 dl víz
- 1,5 l tej
- 4 ek kristálycukor
- 4 ek liszt
- 1 tk szegfűszeg
- 1 rúd fahéj
A meggyszósz készítése
- Tegyük a meggyet egy fazékba, adjuk hozzá a cukrot, a fűszereket és a vizet, majd kezdjük el forralni.
- Keverjük el a lisztet a tejben, majd szűrjük le! Adjuk a tejes keveréket a meggyszósz alapjához, míg az be nem sűrűsödik.
- Kb. 5 perc alatt főzzük össze – ha nagyon sűrű a meggyszósz, adjunk hozzá még egy kis tejet. Tálalhatjuk hidegen vagy melegen egyaránt.
2. Meggyszósz pudinggal
Hozzávalók
- 500 g meggy (friss vagy fagyasztott)
- 1 tasak vaníliás pudingpor
- 4 ek cukor
- 1 tk szegfűszeg
- víz
A meggyszósz készítése
- Tegyük a meggyet és a szegfűszeget egy fazékba, majd öntsünk rá annyi vizet, amennyi ellepi. Főzzük össze őket körülbelül 5 perc alatt.
- Keverjük ki a pudingport csomómentesre kb. 2 dl vízzel és a cukorral, majd fokozatosan keverjük hozzá a fazékban forró meggyszósz alaphoz.
- Forraljuk össze a pudingos meggyszószt – ha sűrű, hígítsuk egy kis vízzel vagy tejjel, majd tálalhatjuk is.
3. Meggyszósz darával
Hozzávalók
- A (tetszőleges) meggyszósz hozzávalói
- 1 bögre búzadara
- 3 ek napraforgóolaj
- 5 dl víz
A meggyszósz készítése
Készüljön a meggyszósz recept a fent leírt alternatívák alapján, tálaljunk mellé főtt vagy sült húst, illetve ízlés szerint krumplipürét, vagy pirított darát. A meggyszósz mellé a dara a következő módon készül:
- Öntsük az olajat egy lábasba, majd adjuk hozzá a búzadarát és kezdjük el közepes lángon, sűrűn kevergetve lepirítani.
- Ha lepirult az összes dara, adjuk hozzá a vizet és főzzük 7 perc alatt puhára, míg a dara az összes vizet fel nem veszi. Ezt követően a dara tálalható a meggyszósz mellé.
Címlapkép: Getty Images