A kutatócsapat a globális mezőgazdasági adatokat vetette össze az ajánlott tápanyag fogyasztási irányelvekkel és lényeges különbséget találtak a kettő között
- írja az arsratio.
A kutatók elmondása szerint a jelenlegi mezőgazdasági rendszer mellett lehetetlen lenne mindenkinek elérhetővé tenni az egészséges étrend szükségleteit. Az eredmények szerint a mezőgazdaságban jelenleg túltermelik a gabonaféléket, az állati zsírokat és a cukrot, amíg a gyümölcsökből és zöldségekből nem termelünk eleget és kis mértékben bizonyos fehérjék terén sem áll rendelkezésre kielégítő mennyiség.
A kutatáshoz a tudósok a Harvard Egyetem által készített egészséges étrendre vonatkozó irányelveket vették alapul, ami szerint az étrendünk nagyjából felét zöldségeknek és gyümölcsöknek, negyedét gabonaféléknek és a maradék negyedét fehérjéknek, zsíroknak és tejtermékeknek kellene kitennie.
A kutatók szerint komoly problémát jelent, hogy a fejlődő országokban egyre nagyobb szerepet kap a szénhidrátok termelése, mivel azzal könnyebben nagyobb embertömeget tudnak etetni.
Ez a probléma abból ered, hogy a fejlett országoknak sokkal hosszabb idejük volt arra, hogy egy fenntartható modern mezőgazdaságot alkaítsanak ki, illetve mezőgazdasági kutatásokra is nagyobb pénzeket költöttek, amivel viszont a termelésüket a gabonafélék és a kukorica irányában tolták el a gyümölcsök és zöldségek termesztésének irányából- mivel azokban nagyobb hozamot tudtak elérni.
A 21.század egyik legnagyobb kihívása a következő generáció élelem ellátásának megteremtése lehet, úgy , hogy ezzel ne okozzunk visszafordíthatatlan károkat a környezetünkben.