A Népszava Bige Lászlótól tudta meg, hogy napokon belül megkezdik a szolnoki Bige Holding, azaz az egykori Tiszamenti Vegyiművek dolgozóinak elbocsátását. A bezárás okaként azt jelölte meg, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megtiltotta a gyár működését bizonyos, a kénsavgyárukban tapasztalt rendellenesség miatt. A lap birtokába jutott határozat előírja, hogy "szüntessék meg az óleumtorony szigetelése és a betonszarkofágja sérüléseit, tárják fel és javítsák ki bizonyos tartályok műszaki hibáit, illetve csökkentsék a megengedett szint negyede alá a tárolt veszélyes anyag mennyiségét, melyről jelentést is kell készíteni."
Bige László a lapnak azt mondta, hogy a határozat megállapításai szabálytalanok és végrehajthatatlanok, mert szerinte a felsorolt hiányosságok elhárítása veszélyes üzem, amit a határozat tilt. Ezt a véleményt válaszlevelében meg is írta a hivatalnak.
A veszélyes anyagok szintcsökkentése nem csak ellehetetleníti a termelést, de a tilalom miatt egyenesen bűncselekmény, az erre való utasítás pedig felbujtás
– mondta az üzletember. A Bige Holding vezetői hozzáfűzték: "a hatóság élet- és robbanásveszélyes helyzetet teremtett azzal, hogy a tiltás a már kiszerelt és kamionokra pakolt késztermékek kiszállítására is vonatkozott. Ezeket végül úgy sikerült kiszállítani, hogy külön kérték. A határozat negyedik pontjába foglalt biztonsági jelentést már elküldték, ezzel együtt kétségbe vonják a hatóság szakértőjének felkészültségét és a határozat szakmaiságát is."
A lap megkereste a katasztrófavédelem illetékes igazgatóságát is, akik szerint az intézkedés azért vált szükségessé, mert ismételt hiányosságokat találtak az üzemben, valamint az ellenőrzés alatt is üzemzavar volt. Azt írták, a benyújtott biztonsági jelentés elbírálására közigazgatási eljárás indult, a szolnoki kormányhivatal nem indított eljárást.
Magyarország ötödik leggazdagabb embere szerint a dokumentum számukra végrehajthatatlan és mivel a Bige Holding anyagilag jól áll, nem lát más kiutat, mint bezárja a gyárat és kifizesse az összes tartozást a dolgozóknak, a beszállítóknak és a banknak, a kifizetések után pedig bárki viheti a gyárat. A gyár 1951 óta működik, 250 embert foglalkoztat és 40 országba szállít.
KATT! További részletek, a Bige-sztori az Agrárszektor cikkében!
Fotó: MTI/Mészáros János