A lap azt írja, hogy a magyarok átlagosan csak 1,3 kilogramm szilvát fogyasztanak el évente, tehát ritkám fogyasztott gyümölcsről van szó. A békéscsaba-mezőmegyeri Árpád Pálinka főzőmestere, Ifj. Nagy Árpád elmondta a portálnak, hogy a szilvatermesztést szinte csak a szeszipar tartja életben.
A kereskedelmi célú szilvapálinkák készítése visszaesett a főzdékben. A népegészségügyi termékadó bevezetése 15–20 százalékkal drágítja a termékeket. Ez a bérfőzésre nem vonatkozik, mert azok az italok a párlatkategóriába tartoznak. Tavaly jó termés volt, és bevásároltunk a mostaninál is olcsóbb alapanyagból. Most az árdrágítás helyett inkább a felhalmozott pálinkakészleteket értékesítjük. A korai szilváknál a szárazanyag-tartalom idén elmaradt a szokásostól. Akik nem ritkították meg az ágakat, azoknál túlterhelt lett a fa, a gyümölcsök nem cukrosodtak, édesedtek be úgy, ahogy kellene. Mindez az ital illatában, ízében is megmutatkozik.
- mondta ifj. Nagy Árpád, aki hozzátette, hogy "a bérfőzésnél 75–80 százalék a szilvapálinka aránya. Békésben ennek van a legnagyobb hagyománya, emellett a szilva kiegyensúlyozott, jó termésbiztonságú gyümölcs, az átlagosnál magasabb a cukortartalma és a kihozatala. Idén a közép- és késői érésű szilváknál érvényesülhet ez leginkább a pálinkákban."
Fabulya Attila okleveles pálinkabíráló, a Gyulai Pálinka Manufaktúra Kft. kóstolóházának vezetője kiemelte, a békési, eredetvédett szilvapálinkának legalább 51 százalékban veres szilvát kell tartalmaznia, mivel ennek a fajtának van a legnagyobb hagyománya Békésben.
Amikor száz évvel ezelőtt Békésben az emberek jó része betelepült a tanyákról a városokba, a kertekhez hasonlóan a házak elé, az utcára is két-három szilvafát ültettek. Időközben sokan rájöttek, hogy a veres szilvának visszafogottabb a karaktere, gyengébb az aromaszerkezete, és a kihozatalban is vannak jobb fajták. Így stanley-re, bluefrére, elenára, beszterceire váltottak. Előbbi kettő középérésű, utóbbi kettő késői érésű gyümölcs
- fogalmazott Fabulya Attila, aki hozzátette, hogy ők is kevésbé alapoznak idén a kereskedelmi célú szilvapálinkák készítésére. Mivel a konzervipar a korai fajtákat nem vásárolta fel, és csak a közép- és késői érésű szilvákra helyezik a hangsúlyt, túlkínálat alakult ki. A cikkből az is kiderült, hogy lekvárkészítésre ma már nagyon kevés szilvát használnak fel az összes mennyiséghez viszonyítva, rostos szilvalé és püré pedig kevés van a piacon.