A bőrből készült termékek már nagyon hosszú ideje velünk vannak: tartósak, rugalmasak, divatosak, ám a környezetre nincsenek túl jó hatással. Korábbi cikkünkben leírtuk, hogy a modern kori bőripar hogyan indult hanyatlásnak, valamint azzal is foglalkoztunk, hogy bár a bőr mellékterméknek számít, a környezeti hatása mégis magas, mivel a bőr kezelésére és cserzésére használt módszerek rendkívüli módon hozzájárulnak a környezet károsításához. Nem csak emiatt, hanem a fast fashion terjedésével is csökkent a bőr iránti kereslet, mivel az átlagembereknek egyre kevésbé van rá igényük, hogy időtálló darabokat hordjanak. A divat megváltozásával pedig előtérbe kerültek a szabadidőruhák, amik más anyagokat használtak fel.
A slow mozgalom és az új trendek elítélik a fast fashion alapelveit, ezért ismét egyre többen fordulnának a tartósabb termékek iránt. Ez azonban nem az állati bőr reneszánszát hozhatja magával, hanem inkább olyan új, alternatív technológiák kifejlesztését, melyek helyettesíthetik az állati bőrt – környezetbarát módon.
Néhány innovatív cég számos alternatív anyagot talált a vegán bőr kifejlesztésére. Az új műbőrtermékek a műanyag mellett gombából, banánból, parafából, kaktuszból és kókuszdióból is készülhetnek.
Korábban a bőr kiváltására kőolaj alapú műanyagból kezdtek el műbőrt gyártani. Ezek előállítása sokkal olcsóbb volt, mint az állati bőrtermékeké, de hátrányuk, hogy nehézkes a tisztításuk, ráadásul a gyártási folyamat sem kevésbé környezetszennyező, mint az állati bőrtermékek előállítása. A műbőrt polivinil-kloridból (PVC) és poliuretánból (PU) állítják elő. A PVC-t olyan termékekkel gyártják, amelyek káros vegyszereket bocsátanak a környezetbe. A PU megköveteli a fosszilis tüzelőanyagokból származó olaj alapú polimereket. Ezek az anyagok nem bomlanak le, és káros toxinokat és ftalátokat szabadíthatnak fel. A természetes termékek ezzel szemben nem tartalmaznak káros toxinokat és a fosszilis tüzelőanyagok használatát sem igénylik, ezért egyre több vállalkozás kísérletezik ezzel az anyagokkal. Ezek a természetes anyagok ráadásul szinte korlátlan számban rendelkezésre állnak a természetben, hosszú élettartalmúak és könnyű őket feldolgozni.
A torontói székhelyű Samara nevű cég például almahéjból és fügekaktuszból készít vegán bőrt. Adrian Lopez és Marte Cazarez mexikói származású feltalálók a vegán bőrhöz szükséges almahéjat még mindig poliuretán kötőanyaggal készítik, de a tervezők elmondása szerint ez így még mindig sokkal kevésbé káros, mintha PVC-vel készülne a műanyag.
Úgy tűnik, egy globális méretű trend van kibontakozóban, mivel egyre több gyártó kezd vegán bőrrel foglalkozni. A Veganni szintén almahéjból állítja elő a vegán bőrt, de érdemes még említeni a Happy Genie nevű olasz céget, amely az almahulladékot kiszárítja és porrá aprítja, majd pigmentekkel és kötőanyaggal összekeverve hozza létre a vegán bőrt. A MycoWorks micéliumból, vagyis gombából származó szövetekből készít vegán bőrt. Egy másik gyártó, a Malai a PETA által is jóváhagyott vegán bőrgyártó. A Malai a kókuszdió-ipar mezőgazdasági hulladékából készíti a termékeit, de parafából készült vegán műbőreik is rendkívül tartósak.
Via OneGreenPlanet