A juhok és az anyajuhok száma is kevesebb lett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020. december 1-jén a juhállomány 944 ezer, az anyajuhoké 754 ezer volt, előbbieké 11, utóbbiaké 3,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezzel a juhállomány évtizedes mélypontra süllyedt.
2020-ban a vágójuh kilogrammonkénti 958 forintos felvásárlási átlagára 15%-kal emelkedett, felvásárolt mennyisége – ami 249 ezer darab volt − 13%-kal csökkent az előző évhez hasonlítva.
A boltok polcain is borsos áron találjuk meg a fiatal állat, a bárány húsát. Meg is néztük a nagyobb húsházak mennyiért kínálják termékeiket. Lássuk hol, mit vehetünk!
A Magyar Családi Gazdaság weboldalán a következő árlistát láthatjuk:
- Racka juh bőr különböző méretben és színben - 4500-10000 Ft/db
- Racka juh egész friss vágásból 20-25kg - 2000 Ft/kg
- Racka juh fél friss vágásból 10-13kg - 2000 Ft/kg
- Racka bárány egész friss vágásból 12-14kg - 3000 Ft/kg
- Racka bárány fél friss vágásból 6-7kg - 3000 Ft/kg
- Bárány gerinc filé (gyorsfagyasztott) - 7000 Ft/kg
- Bárány combfilé (gyorsfagyasztott) - 3950 Ft/kg
- Bárány csülök (gyorsfagyasztott) - 3000 Ft/kg
- Bárány lapocka filé (gyorsfagyasztott) - 3850 Ft/kg
- Bárány pörkölthús csontos (gyorsfagyasztott) - 3000 Ft/kg
- Bárány franciaborda (gyorsfagyasztott) - 5500 Ft/kg
A Matusz-Vad webshopjában a következő árakat találjuk:
- Bárány korona french rack (tejjel etetett) NZL 75 mm - 8399 Ft/kg
- Bárány szűzpecsenye NZL (fagyos) - 6719 Ft/kg
- Bárány fartő cs.n. NZL (fagyos) - 6299 Ft/kg
- Báránygerinc korona french r. NZL (fagyos) - 6049 Ft/kg
- Báránycomb steak 200 g/db (fagyos) - 5989 Ft/kg
- Báránylapocka rollbraten NZL (fagyos) - 5249 Ft/kg
- Báránycomb cs.n. NZL (fagyos) - 4999 Ft/kg
- Bárány hátsó csülök NZL (fagyos) - 3989 Ft/kg
- Báránycsülök lábszárral NZL (fagyos) - 3539 Ft/kg
- Bárány oldalas egész dagadóval (fagyos) - 2069 Ft/kg
A Húsház oldalán pedig a következő árakat találtuk:
- Bárány combfilé - 3699 Ft/kg+ÁFA
- Bárány első csülök - 3699 Ft/kg+ÁFA
- Bárány gerinc french racks - 5999 Ft/kg+ÁFA
Kockázott csontos birka apróhús - 2799 Ft/kg+ÁFA
Peddig van benne pénz
Ahogy arról az Agrárszektor korábban beszámolt, a 30-35-38 dekagrammos éves egy főre eső magyar bárány- és juhhúsfogyasztás az elmúlt évben közel negyven százalékkal visszaesett. Részben amiatt, hogy az éttermek és vendéglátóhelyek időszakosan bezárásra kényszerültek a járvány miatt.
Mint írták, Kukovics Sándor, a Juh Terméktanács ügyvezető igazgatója korábban arról számolt be, hogy nagyjából évi 15-20 dekagrammnyi átlagos fogyasztás köthető a vendéglátáshoz, de a tavalyi trendváltozásnak nem ez volt a fő oka, hanem az európai piacon a brexit és a kínai bevásárlások felfutása miatt tapasztalt extrém kereslet, ami a kiemelkedően jó felvásárlási árak miatt gyakorlatilag minden mozdítható jószágot kiszívott az országból.
Ekkora piaci vákuumra pedig az elmúlt húsz évben nem volt példa. 2020-ban abszolút hiány volt az uniós báránypiacon, és megérte a magyar termelőknek is a párhetes életkorban értékesített könnyű bárányról némi továbbtartással, hizlalással átállni a nehézbárányra. Az utóbbi súlykategóriába tartozó állatok kivitele negyven százalékra ugrott az élőállatexporton belül 2020-ban.
Korábban egyébként száz százalékban a gyapja miatt értékes merinófajta tartása visszaszorulóban van a húsfajták javára, így a merinók aránya hetven százalék körüli szintre csökkent. Az idén az aszály miatti költségemelkedést leszámítva hasonlóan jó évük van a hazai juhászoknak az export miatt: maradt az élénk európai kereslet és a magas felvásárlási ár is. Az uniós bárány- és juhhúsimport 25 százalékkal esett vissza 2021 első félévében az előző év azonos időszakához képest. A kedvező piachelyzet pedig az elkövetkezendő 3-5 évben is kitarthat, hiszen ezt a piaci rést többlettermeléssel egyik európai versenytárs sem tudja betölteni.
Mégis, alig fogyasztjuk
A fogyasztók alaposabb tájékoztatása, a fogyasztás növelése és a magyarországi feldolgozók támogatása érdekében tavaly július 15-től a nem előre csomagolt (pultból kínált) juh-, kecskehúsnál is táblán kell jelölni a származási országot.
Az intézkedés óta a vásárlók sokkal jobban tudnak tájékozódni a magyar élelmiszerekről vagy akár a húsokról a boltokban
- mondta Erdős Norbert.
Az államtitkár hozzátette, a juhhús fogyasztása – azon túl, hogy régi hagyománya van Magyarországon – a modern konyhakultúrába is kiválóan beilleszthető. Ennek ellenére Magyarország az évi egy személyre jutó 0,35-0,38 kilogramm juhhús fogyasztással messze elmarad az uniós átlagtól, ami meghatározóan a Brexit következtében 1,9 kilogrammról, 1,3 kilogrammra csökkent.
A belföldi fogyasztás növekedésével viszont mind az állattartók, mind a feldolgozók biztosabb, stabilabb jövőt építhetnének
- emelte ki az államtitkár.
A koronavírus-járvány a juhtartókat is erősen érintette, csaknem 7785 tenyésztő megélhetése került veszélybe. Az unió piacán létrejött bárány- és juhhús hiány miatt rég nem látott szintű volt a vágóbárány értékesítési ára, a juhtej-termelés tavalyi mennyisége pedig az előző évekhez képest 100 ezer literrel maradt el. Mivel Európa juhhúsból nem önellátó, behozatalra szorul, ezért jelentős a kereslet a magyar élőjuh iránt is, tavaly mintegy 7050 tonnányi élőállat kivitelére került sor, ennek értéke az előzetes adatok szerint meghaladta a 46 millió eurót
- mondta Kukovics Sándort, a Juh- és Kecske Terméktanács és Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója.
Hozzátette, az ágazat felemásan teljesít, mert az export területén 90%-os az élőállat kivitele, de a belföldi fogyasztás nagyon alacsony. Kiemelte viszont, hogy 2021. január 1-jével elindult az unió támogatásával az ágazatot segítő, bárányhús fogyasztást népszerűsítő második promóciós kampány, amelynek köszönhetően évente 260 ezer eurós támogatáshoz jut az ágazat 2023-ig.
Címlapkép: Getty Images