Az ASP vírusának jelenlétét Magyarországon először 2018.áprilisában egy Heves megyében talált vaddisznóhullában igazolta a Nébih laboratóriuma, ebből a gócpontból terjedt tovább a betegség az ország egyéb területeire, például az ország északi, északkeleti részére, azaz Heves, Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékbe. A betegség azóta is jelen van az Északi-középhegység területén, amihez hozzájárul az, hogy itt igen magas a vaddisznósűrűség. A járvány terjedése az elmúlt másfél évben lelassult, átlagosan kevesebb mint heti tíz új megbetegedést azonosítottak hazánkban. Bár a vírus jelenleg elsősorban a már fertőzött területen belül terjed, az is előfordul, például Pest megyében, hogy hosszú szünet után újra pozitív esetekkel találkozhatunk – közölte a Nébih.
Olaszország északi tartományaiban már betiltották az erdei túrázást
A múlt hét végén az Olaszország északnyugati részén található Liguria és Piemont tartományaiban hat hónapra betiltották a vadászatot, az erdei kirándulást és a gombaszedést, de még az erdei kerékpározás is tiltólistára került az afrikai sertéspestisben elpusztult vaddisznók miatt. Az afrikai sertéspestist (ASP) egy közúton elgázolt vaddisznó tetemében azonosították Piemontban, és további vaddisznótetemeket találtak a gócpontot jelentő liguriai Genova és Savona közötti térségben.
Hasonló korlátozás azonban- számolt be róla a lap - egyelőre nem várható, ám az ASP olaszországi felbukkanása azért Magyarországon is érezteti hatását.
A hazai járványvédelmi intézkedések
Magyarországon jelenleg is hatályban vannak a sertéspestis terjedésének megelőzésére járványvédelmi intézkedések: a fertőzött területeken figyelemfelhívó táblákat helyeztek ki, emellett minden lehetséges fórumon figyelmeztet a hatóság a helyes magatartásra, a járványmegelőző intézkedések, így például a lábbelik, sporteszközök fertőtlenítésének szükségességére – közölte a hvg.hu-val a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hivatal azt is jelezte a lapnak, hogy a mostaninál szigorúbb korlátozó intézkedések bevezetését jelenleg nem tervezi.
Bár az afrikai sertéspestis vírus az embert nem betegíti meg, a felelőtlen emberi magatartásnak döntő szerepe lehet a betegség terjesztésében. A vaddisznó elsődleges élőhelye az erdő és a hozzá közvetlenül kapcsolódó mezőgazdasági területek, ezért az erdei sportokat űző személyek nagyobb eséllyel érintkezhetnek közvetlenül vagy közvetetten élő vaddisznóval, esetleg vaddisznótetemmel, és fennáll a veszélye annak, hogy rövid idő alatt nagy távolságra elhurcolhatják a kórokozót, ha a fertőzött területet nem megfelelően letisztított kerékpárral, ruházattal hagyják el.
- írták.
Címlapkép: Getty Images