Még nem múlott el a veszély: továbbra is komoly gondot okoz az afrikai sertéspestis
Továbbra is fontos, hogy a gazdálkodók betartsák az afrikai sertéspestis (ASP) ellen hozott járványvédelmi intézkedéseket.
Továbbra is fontos, hogy a gazdálkodók betartsák az afrikai sertéspestis (ASP) ellen hozott járványvédelmi intézkedéseket.
Továbbra is fenntartjuk a megerősített járványvédelmi intézkedéseket annak érdekében, hogy minimalizáljuk a sertéspestis behurcolásának kockázatát – jelentette ki közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az afrikai sertéspestis-járvány terjedése az elmúlt másfél évben lelassult, átlagosan kevesebb mint heti tíz új megbetegedést azonosítottak hazánkban. Mindeközben Olaszország egyes részein emiatt betiltották az erdei túrázást és kerékpározást.
Árrobbanást jósol a sertéshúsok piacán Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke. Szerinte jelentősen emelkedtek az önköltségi árak 2021-ben, ezért a sertéstenyésztők kénytelenek lesznek árat emelni 2022 első hónapjaiban.
Az elhullások és az állománygyérítés miatt kilőtt állatok vizsgálatát követően 3236 esetben igazolódott a kór jelenléte 2021 januárja óta Borsod-Abaúj-Zemplénben
Győr-Moson-Sopron megyét is elérte az afrikai sertéspestis miatti korlátozás. Kilenc vadgazdálkodási egység területét sorolták át közepesből magas kockázatúvá.
Gyéríteni kell a magyarországi vaddisznóállományt az afrikai sertéspestis terjedésének lassítása, illetve annak érdekében, hogy hosszú távon mentes legyen az ország a betegségtől.
Az agrárminiszter a magyar sertéshús beszerzésének fenntartására hívja fel a kereskedelmi láncokat a sertéspestis németországi megjelenését követően.
Mialatt az emberek küzdenek a koronavírus-járvánnyal, nem tűnt el nyom nélkül a sertéseket pusztító sertéspestis és a baromfitelepeket fertőző madárinfluenza sem. Az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett járványvédelmi beruházások támogatására.
A mohácsi vágóhíd éves viszonylatban 100 ezer tonna sertést dolgoz fel, felerészben belföldi piacra, felerészben exportra - utóbbi értéke idén elérheti a 30 milliárd forintot.
Óriási károkat okozott Ukrajna sertéstartásában az afrikai sertéspestis (ASP) kirobbanása, a járványt nem tudták megfékezni...
Az ágazat eddig is nehéz helyzetben volt, az pedig egyelőre megjósolhatatlan, hogy milyen hatással lesz az intézkedés a szektorra, hiszen korábban még nem találkozhattak hasonlóval.
Az is brutálisan megnehezíti a gazdák életét, hogy a korábbi évekhez képest meglehetősen többet kell költeniük járványvédelemre, sőt számos járványvédelmi beruházást kellett végrehajtaniuk.
Közel egy éve tart a válság a sertéságazatban, amely most tömeges csődöket is okozhat az állományban. Mire számíthatnak a gazdák? Mire számíthatunk a boltokban? Most kiderül!
Most annak jártunk utána, hogy milyen számokat produkál megyénként az állatállomány, illetve az egyes fertőzések milyen mértékű pusztítást végeztek. Lássuk, hogy állnak most a magyar gazdaságok!
Négy év múlva kétszáz hektáronként egy vaddisznó lehet csak a vadásztársaságok területein egy új nemzeti akcióterv szerint.
Több állatot elaltattak a miskolci állatkertben egy sertéspestisgyanús vaddisznó miatt. Később kiderült, nem ez volt az állatok elpusztulásának oka.
15 újabb afrikai sertéspestis fertőző gócpontot fedeztek fel Romániában a hatóságok, ebből kettő-kettő a román-magyar határ mellett levő Bihar és Szatmár megyében található.
Kínában a betegség miatt több száz millió sertést kellett levágni, a hiányt elsősorban uniós húsáruval igyekeznek pótolni. A magyar sertéshús iránti keresletet tovább növeli, hogy a szomszédos Romániában is nagy pusztítást végzett a járvány.
Az Agrárminisztérium több mint 600 millió forintos kártalanítást ítélt meg az érintett a gazdáknak. Szerencsére eddig csak vaddisznók körében mutatták ki a betegséget.